Šéf Hospodářské komory Dlouhý si lebedí nad online pokladnami

POTLESK CHORVATSKÉ PRAXI

Šéf Hospodářské komory Dlouhý si lebedí nad online pokladnamiNOVÉ 1
Domov
Jan Kálal
Sdílet:

Vicepremiér Andrej Babiš (ANO) a premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) mají spojence pro zavádění elektronické evidence tržeb. Chystanou novinku, kterou tepe pravicová opozice a obezřetně se na ni dívají i vládní lidovci, podpořil na Twitteru šéf Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. A pochválil chorvatský model, který je podle něj nejlevnější a zahrnuje nejmenší zásahy státu.

Byla to přímo salva zpráv, kterou Dlouhý „odpálil“ na počest online pokladen ve středu okolo 15. hodiny. Zatímco dříve předseda Hospodářské komory používal Twitter spíše jako knihu jízd a dělil se tu o fotografie z různých seminářů s vlastní účastí, nyní se rozhodl pro ofenzivu myšlenek.

„Chorvatský model elektronické evidence tržeb (EET) je nejlevnější a s nejmenšími zásahy státu...“ začal svůj výstup muž, který v minulých volbách aspiroval na funkci prezidenta. A který zřejmě zkusí totéž v roce 2018, kdy by mu už neměl zkřížit plány nedostatečný počet podpisů od občanů. Chorvatsko je přitom zemí, ve které se Sobotkova vláda inspiruje pro zavedení online pokladen.

„Vyšší daňové příjmy z EET mohou udržet či dokonce snížit veřejné zadlužení, aniž by stát musel zvyšovat daně při rostoucím tlaku na výdaje,“ zmínil Dlouhý, aby pokračoval: „Omezení nekalé konkurenční výhody neplatičů daní díky EET také nastaví férové podnikatelské prostředí pro všechny.“ Fakticky si tak notoval s argumenty, kterými se o nutnosti zavést elektronickou evidenci tržeb pokoušejí veřejnost přesvědčit Babiš se Sobotkou.

Nakonec ale i šéf Hospodářské komory připsal k nápadu, který ostře kritizuje TOP 09, ODS a opatrně také lidovci, varovnou poznámku. „Klíčové však bude nastavení vyhlášek a prováděcích předpisů, s jejichž pomocí ministerstvo financí uvede EET do praxe!“ poznamenal Dlouhý. A podnikatelům vzkázal, že jeho uskupení je bude vrátit „proti zvyšování administrativní zátěže“ a před regulatorními, tedy před dodatečnými zásahy.

Čtěte také: ANO: Koalice kývla na on-line pokladny. Lidovci: Ještě uvidíme

Živnostníci kvůli online tržbám utratí až stovky milionů

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit