Stropnický: S Babišem jsem měl dohodu. Dluh už jsem splatil

Babiš čekal 'větší flexibilitu'

Stropnický: S Babišem jsem měl dohodu. Dluh už jsem splatilNOVÉ
Náměstek primátorky Adriany Krnáčové (za ANO) Matěj Stropnický Foto: Foto: Zeleni.cz
1
Domov
Jan Kálal
Sdílet:

Hrozba rozpadu pražské koalice přinesla jednu novinku. Vicepremiéra Andreje Babiše (ANO) a náměstka primátorky Matěje Stropnického (SZ) spojuje předvolební dohoda. Babiš loni před komunálními volbami na Praze 3 podpořil místní hnutí v čele se Stropnickým, výměnou nyní čekal jeho spolupráci ve vedení hlavního města. Náměstek tvrdí, že závazek vůči šéfovi ANO už vyrovnal.

„S panem Stropnickým mladším to byl zajímavý případ, protože my jsme na Praze 3 nepostavili kandidátku. On přišel za mnou, abychom mu dali tu značku. Tak jsme mu ji dali, uspěl. Tak jsme čekali asi, že si na to vzpomene. A že bude řekněme nějaký flexibilnější,“ překvapil Babiš v úterý během rozhovoru pro TN.cz. Jak konkrétně si přizpůsobivost a ohebnost náměstka Trojkoalice představuje, už neupřesnil.

Deník ECHO24.cz Stropnického s Babišovým výrokem konfrontoval. Pražský náměstek předvolební jednání sice potvrdil, sled událostí ale popsal jinak. „Nebylo mojí zásluhou ani iniciativou, že hnutí ANO na Praze 3 nekandidovalo. Souviselo to s vnitřními spory uvnitř hnutí. Poté, co byly kandidátky podány a zjistili jsme, že hnutí ANO nepostavilo kandidátku z vlastního rozhodnutí, jsem oslovil místní buňku ANO,“ uvedl.

Sešli jsme se na 20 minut, přiznal Stropnický

Stropnický na Praze 3 vedl formaci Žižkov (nejen) sobě, která kromě zelených zahrnovala lidovce nebo Piráty. Její program i složení měl oslovit i tamní ANO. „Dlouho o tom jednali, získali jsme podporu buňky, ale nakonec nám bylo řečeno, že je potřeba věc zkonzultovat ještě s vedením hnutí. Požádal jsem proto pana Babiše o schůzku, ta se konala, trvala asi 20 minut. Na podpoře na Žižkově jsme se dohodli,“ připustil Stropnický.

„Naše spolupráce se týkala Prahy 3 a tam myslím, že byly závazky v tomto smyslu naplněny. Všechna další spolupráce je otevřená, ale není předplacená.“

Ujednání mělo být výhodné i pro Babišovo hnutí. „Dohodli jsme se na poradní funkci členů ANO. Předsedu místního ANO jsme pak prosadili jako zástupce Žižkov (nejen) sobě ve finančním výboru zastupitelstva. O této věci jsem pana Babiše informoval poté, co to proběhlo. Měl jsem za to, že tím byla naše dohoda naplněna,“ shrnul náměstek. Podporu ANO vítá, nedistancuje se od ní. Ale zároveň podle něj nebyla ve volbách klíčová.

„Naše spolupráce se týkala Prahy 3 a tam myslím, že byly závazky v tomto smyslu naplněny. Všechna další spolupráce je otevřená, ale není předplacená. Jsem spolupráci otevřený, ale není to tak, že mám splácet nějaký dluh. Žádný dluh tam není,“ dodal Stropnický.

Hlasování náměstka rozděluje pražskou koalici

Babišovo uvažování ve vztahu ke Stropnickém není nové. Když šéf ANO koupil vydavatelství Mafra, obratem dal výpověď novinář Tomáš Němeček. Babiš pro jeho postup neměl pochopení a hned připomněl, že stejný novinář za ním předtím přivedl na exkurzi skupinu studentů. Ani Němeček podle Babišových měřítek pak nepředvedl dostatečnou „flexibilitu“.

Hlasování Stropnického nyní rozděluje pražskou koalici. Náměstek nezvedl ruku pro tendr na svoz odpadu, i když to podle koaličního ujednání mezi ANO, ČSSD a Trojkoalicí udělat měl. Nyní proto běží 30denní dohadovací řízení o tom, zda bude spolupráce na pražském magistrátu pokračovat.

Čtěte také: Problém Matěj Stropnický. Rozpadne se pražská koalice?

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit