Školka zrušila karneval. Podporoval genderové stereotypy
superhrdina versus princezna
Mateřská školka v Norsku zrušila svůj každoroční velikonoční karneval kvůli tomu, že příliš vyzdvihuje genderové stereotypy. Problémem je podle školky hlavně to, že chlapci se na slavnost oblékají do mačistických superhrdinských kostýmů, zatímco dívky navlékají rodiče nejčastěji do princeznovských sukýnek. Ne všechny děti se však podle zařízení v kostýmech cítí dobře.
,,Nemyslíme si, že se pořádání takovéto akce, kde jsou děti vedeny k tomu, aby naplňovaly určité genderové role, odpovídá našim principům,“ řekla ředitelka norské školky agentuře AP o důvodu zrušení tradiční dětské slavnosti.
Školka blízko města Trondheim pořádala až doteď každý rok velikonoční karneval, podobný českému masopustu, kdy se děti převlékly za nějakou pohádkovou či jinou postavu. Do školky chodí dětí od 3 do 6 let.
Rodiče o zrušení předvelikonoční události informovala emailem s tím, že o tom rozhodla školní rada složená z rodičů a učitelů. Jako důvod ve zprávě uvedla, že slavnost se v posledních letech proměnila, a tak bylo nutné se na základě těchto změn rozhodnout pro zrušení. ,,Ne všechny děti tento festival vnímají jako něco pozitivního,“ stálo na konci emailu s odkazem na to, že se Velikonoce začaly výrazně komercializovat.
Those whom the gods wish to destroy, they 1st make mad: Norway preschool scraps carnival due to 'gender stereotypes' https://t.co/g7YSYh9OJh
— Declan Ganley (@declanganley)
28. Leden 2016
U některých rodičů rozhodnutí vzbudilo negativní ohlasy a překvapení. ,,Oceňuji, že se snaží, aby uvažování dětí zůstalo otevřené všemu. Mám radost, když si dívky hrají s auty a chlapci s kuchyňským náčiním, ale nebudu své syny oblékat do sukně. Věřím, že v určitém bodě si musíme připustit, že je zde stále velký rozdíl mezi dívky a chlapci,“ řekla agentuře švýcarská matka jednoho z dětí, která s rozhodnutím zařízení nesouhlasí.
Jiní rodiče zase ocenili snahu školky. Podle nich to pomůže ochránit děti, které mají odlišné pocity a z převlékání do vyhraněných rolí nemají radost.
Skandinávská země je již dlouhá léta známá svým genderově korektním přístupem ke vzdělávání, politice a všem ostatních oblastem života. na základě toho také mění soustavně legislativu. Díky tomu nyní v norské vládě sedí 40 % žen včetně premiérky Erny Solbergové. Korporace zase musejí mít ve své správní radě aspoň 4 ženy z 10 členů.