Babiš: Tábor v Letech nebyl koncentrák. Končili tam ti, co nepracovali

Ministrova cesta mezi Romy

Babiš: Tábor v Letech nebyl koncentrák. Končili tam ti, co nepracovaliNOVÉ 1
Domov

jh Echo24

Tábor v Letech byl nikoli koncentrační, ale pracovní, a končili tam ti, kteří nepracovali, prohlásil ministr financí a šéf Hnutí ANO Andrej Babiš při čtvrteční návštěvě Varnsdorfu. Řekl to v rozhovoru s místními bílými obyvateli, kteří s romskou komunitou sousedí. Babišovy kontroverzní výroky, ale i další vystupování vůči tamním romským občanům, zveřejnil ve své fotoreportáži server Aktuálně.cz. Sám Babiš se posléze vůči článku ohradil s tím, že jeho výrok o táboře v Letech fotoreportér zmiňovaného serveru Ludvík Hradilek brutálně vytrhl z kontextu.

„Babiš se odkazoval na slova svého známého z Písku, který prý říkal, že byla doba, kdy všichni Romové pracovali. A pak dále pokračoval, že média a blbečkové lžou. Že ten tábor v Letech nebyl koncentrační, ale pracovní. A kdo nepracoval, šup, a byl tam,“ zopakoval slova Andreje Babiše pro server ECHO24.cz sám Hradilek.

Kontroverzní výrok Babiš pronesl mezi místními bílými obyvateli, kteří žijí s romskou komunitou v těsném sousedství. Hradilek si nemyslí, že by se tím ministr financí dopustil popírání holokaustu, nebo že by jeho slova mohla být žalovatelná. Je podle něj ovšem hrozné, v jakém kontextu je pronesl. „Je to předvolební rétorika mezi lidmi, kteří žijí přímo naproti Romům. To je hrozné,“ doplnil.

Babiš při návštěvě Varnsdorfu zavítal kromě místní základní školy a továrny TOS právě i mezi romskou komunitu do budovy pro sociálně slabé obyvatele. „Byl z toho dost překvapený, asi třikrát zopakoval, že za to může ta šílená Marksová,“ uvedl Hradilek.

Většinu času se Babiš podle fotografa bavil jen s bílými lidmi, pro Romy měl pouze strohé otázky ve stylu proč nejsou v práci, dětí se pak dotazoval, proč nejsou ve škole, nebo co dělají jejich rodiče.

Čtěte také: Bojkot Babišových médií pokračuje. Strany jim nedají volební inzerci

Sám Babiš následně na facebooku uvedl, že věta fotoreportéra o táboře v Letech byla brutálně vytržená z kontextu. „Redaktor by to musel napsat celé, doslova, všechno, co jsem říkal – ale na Aktuálně tomu věnovali jen fotogalerii s pár krátkými popisky,“ napsal Babiš.

„Můj známý, majitel jedné české firmy, mi vyprávěl, že za komunismu Romové chodili do práce a taky mi říkal, že Lety byly pracovní tábor a od roku 1942 internační tábor. Nezpochybňuju hrůzy nacismu a druhé světové války, to by snad nikoho, kdo mě zná, nemohlo napadnout,“ ohradil se.

Babiš připustil, že asi neobratně poukázal na to, že dřív Romové pracovali, zatímco dnes viděl dospělé i děti doma, místo aby byli v práci a ve škole. Pro něj, který je zvyklý pracovat, to byl šok, prohlásil s tím, že je ostudou státu, že situaci Romů ve Varnsdorfu už 25 let neřeší.

I samotného Babiše prý výrok, který redaktor aktuálně vytrhl z kontextu, vyděsil tím, jak je naprosto šílený.

Slova místopředsedy vlády na twitteru odsoudil i ministr Jiří Dienstbier (ČSSD). „Zpochybňování holokaustu je nepřijatelné. Babiš by měl přesvědčivě vyvrátit autorství výroku k Letům nebo se omluvit a odejít z politiky,“ napsal.