Adobe Flash pod palbou. Hackeři ukázali jeho slabiny

Nebezpečný program?

Adobe Flash pod palbou. Hackeři ukázali jeho slabinyNOVÉ 1
Ekonomika
Tomáš Pergler
Sdílet:

Rozsáhlý únik dat z italské společnosti Hacking Team, která poskytovala šmírovací software české policii a dalším bezpečnostním službám po celém světě, nadělal velké starosti výrobcům technologií. Ti se ze zveřejněných e-mailů a dalších materiálů milánské firmy dozvěděli o dosud neznámých „dírách“ ve svých produktech. Chyby, přes které se dostávali sledovací „červi“ k vytipovaným osobám, musely rychle zalepit. Postižené společnosti jako třeba Microsoft se už s odhalenými nedostatky úspěšně vypořádaly, jeden známý nástroj, Adobe Flash si ale hackerskou aféru odskákal v podobě zhoršené reputace.

IT komunita je na Flash, který se používá při tvorbě interaktivních animací a her a jeho soubory se spouštějí prohlížečem Flash Player, vysazená už dlouho. Kromě náchylnosti k zanášení viry mu vyčítá také vysoké nároky na paměť.

Zveřejněná komunikace Hacking Teamu potvrdila, že Flash je oblíbeným „nosičem“ pro naočkování sledovacích softwarů a ukázala minimálně na dvě poměrně velké systémové chyby. Není proto divu, že někteří velcí hráči začali Flash veřejně kritizovat. Šéf bezpečnosti ve společnosti Facebook Alex Stamos v neděli vzkázal společnosti Adobe, aby se Flashe konečně zbavila. Internetový prohlížeč Mozilla Firefox pak v úterý všechny verze Flashe zablokoval. Uživatelům se začalo zobrazovat okénko s výběrem, aby program povolili nebo jej nadále blokovali.

Adobe mezitím chyby, na které se přišlo po útoku na Hacking Team, opravil. V úterý vydal také novou verzi Flash Playeru. Přesto jej zřejmě čeká další ústup z pozic. Z mobilních zařízení už prakticky vycouval, v počítačích ho nahrazuje hlavně verze značkovacího jazyka pro tvorbu webových stránek HTML 5. Společnost Apple si Flash do svého operačního systému iOS nepouští od roku 2010, kdy zakladatel firmy Steve Jobs v otevřeném dopise napsal, že Flash vykazuje chabé výkony, přetěžuje baterie a má „bezútěšnou bezpečnost“.

Čtěte také: Policie se ‚nabourává‘ lidem do počítačů. ‚Je to v pořádku‘

Odborníci se shodují, že nejspolehlivějším opatřením je prostě Adobe Flash odinstalovat z počítače. Druhou možností je pořízení malých programů do vyhledávačů, které zamezí automatickému otevírání obsahu s Flashem a nutí uživatele rozhodnout se o jeho spuštění na každé stránce zvlášť. Konkrétně je to Flashblock pro Mozillu, Flashcontrol pro Chrome nebo Click to Flash pro prohlížeč Safari od Applu. Ten, komu vadí, že s Flashem zmizí také část obrazového komfortu, by měl dbát aspoň na pravidelnou aktualizaci. Přitom je třeba mít na paměti, že v některých programech není obnova nabízena automaticky, nejistější je proto čas od času zavítat na příslušnou stránku get.adobe.com/de/flashplayer/.

Sdílet:

Hlavní zprávy

We´re all living in Amerika

KOMENTÁŘ

Žijeme už jako v Americe. Ne tím, že u nás s jen malým časovým zpožděním mohou vyjít knihy autorů, jako je Abigail Shrierová. Ale tím, že i u nás mohou takzvaně ...

00:08
×

Podobné články