Kotleba má problém. Prokuratura navrhla rozpuštění jeho strany

Rozpuštění Kotlebovců?

Kotleba má problém. Prokuratura navrhla rozpuštění jeho stranyNOVÉ
Marián Kotleba Foto:

Foto: Wikimedia Commons/ Jan.kroslak – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=35439947

1
Svět
Echo24
Sdílet:

Slovenská prokuratura podala k soudu návrh na rozpuštění krajně pravicové parlamentní strany Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS). Ve čtvrtek o tom informoval mluvčí slovenského nejvyššího soudu Boris Urbančík, podle kterého soud příslušný návrh obdržel ve středu.

Prokuratura označila ĽSNS za extremistickou stranu s fašistickými tendencemi, jež svým programem a činností porušuje slovenskou ústavu, zákony i mezinárodní smlouvy. V čele ĽSNS stojí předseda Banskobystrického kraje Marian Kotleba. „Podle názoru prokuratury cílem této politické strany je odstranění současného demokratického systému v Slovenské republice,“ řekla televizi TA3 mluvčí generální prokuratury Andrea Predajňová.

ĽSNS se stala největším překvapením loňských parlamentních voleb, ve kterých získala osm procent hlasů, což jí vyneslo 14 křesel ve 150členné sněmovně. Strana se například netají sympatiemi k válečnému slovenskému státu, který byl spojencem nacistického Německa. ĽSNS se také vymezila vůči Romům a rovněž sbírá podpisy pro vypsání referenda o vystoupení Slovenska z Evropské unie a ze Severoatlantické aliance.

ĽSNS, která je podle průzkumů veřejného mínění třetí nejpopulárnější stranou v zemi, postup prokuratury zatím nekomentovala. Podle dřívějšího vyjádření právníků by případné rozhodnutí soudu o rozpuštění ĽSNS neznamenalo zánik mandátu poslanců, kteří byli za stranu zvoleni ve volbách.

„Politický prokurátor je vskutku horlivý. Jen škoda, že zase proti nesprávným lidem. (...) No prostě tragická komedie,“ reagoval na návrh prokuratury rozpustit ĽSNS místopředseda strany Uhrík.

Podle dřívějšího vyjádření právníků by případné rozhodnutí soudu o rozpuštění ĽSNS neznamenalo zánik mandátu poslanců, kteří byli za stranu zvoleni ve volbách.

Portál hnonline.sk napsal, že ĽSNS se možná připravila na své možné rozpuštění soudem. Dva Kotlebovi spolustraníci jsou jedinými členy statutárního orgánu jiné politické strany s podobným názvem jako ĽSNS. Podle zákona o politických stranách je slovenský generální prokurátor oprávněn podat návrh na rozpuštění strany, pokud strana svými stanovami, programem nebo činností porušuje ústavu, zákony a mezinárodní smlouvy.

Slovenská prokuratura po loňských volbách obdržela více než 160 podnětů k rozpuštění ĽSNS. Podání například poukazovala na to, že ĽSNS je identická se stranou, kterou slovenský soud v minulosti rozpustil kvůli tomu, že odporuje ústavě. Šlo o Slovenskou pospolitost – Národní stranu, která byla rozpuštěna v březnu 2006. V této straně byl předsedou opět Kotleba. V činnosti pak pokračovala jako občanské sdružení. Lidé kolem tohoto sdružení stáli později s Kotlebou u zrodu nynější ĽSNS.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Kotleba zmizel z internetu. Facebook ho zablokoval

Neonacistická symbolika. Kotleba věnoval 1488 euro handicapovaným

Sdílet:

Hlavní zprávy

Když Babiš místo ANO říká NE

KOMENTÁŘ

Předseda hnutí Aliance nespokojených občanů neboli ANO Andrej Babiš na sociálních sítích oznámil, že se po třiceti letech soužití pokojně rozchází se svou manže ...

00:07

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články