5 Ovčáčkův nebo hradní Twitter

Mluví Ovčáček na Twitteru místo prezidenta? Jasno nemají ani na Hradě

NOVÉ

Témata: , ,

Záhada toho, zda je twitterový účet Jiřího Ovčáčka jeho soukromým profilem, nebo oficiálním účtem mluvčího prezidenta Miloše Zemana, pokračuje. Jasno nemají ani na Hradě. Podle Jiřího Ovčáčka i hradního kancléře Vratislava Mynáře mluvčí na Twitteru mluví za prezidenta. Podle dopisu advokáta Kanceláře prezidenta republiky (KPR) Václava Pelikána se však jedná o soukromý profil Jiřího Ovčáčka a nespadá tedy do působnosti KPR.

Na působení Jiřího Ovčáčka na Twitteru i na jeho pracovní dobu se ve dvou dopisech adresovaných řediteli odboru legislativy a práva Kanceláře prezidenta republiky Václavu Pelikánovi zaměřil advokát, jenž na Facebooku vystupuje jako Prasman Dunka. Existenci obou dokumentů potvrdil pro Echo24.cz odbor legislativy a práva Kanceláře prezidenta republiky. „K uvedenému dotazu KPR uvádí, že se jedná o soukromý profil pana Jiřího Ovčáčka,“ odpovídá na otázku Dunkovi, komu fakticky patří profil na sociální síti Twitter, v dopise Václav Pelikán.

Odpověď Václava Pelikána v pondělí pro Echo24.cz doplnil i mluvčí Jiří Ovčáček s tím, že se jedná o účet, jehož zřizovatelem není KPR. „Na svém twitterovém účtu po dohodě s panem prezidentem prezentuji stanoviska pana prezidenta, hájím stanoviska pana prezidenta a hájím pana prezidenta. Pokud jde o samotný účet, zřizovatelem není Kancelář prezidenta republiky, ale konkrétně mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček. Je to zcela logický a transparentní postup, protože nejsem mluvčím Kanceláře prezidenta republiky,“ napsal pro Echo24.cz Jiří Ovčáček. Na otázku, proč Pelikán píše, že se jedná o soukromý profil Jiřího Ovčáčka, však sám Ovčáček přímo neodpověděl.

Podobně se v Interview ČT24 26. října vyjádřil i hradní kancléř Vratislav Mynář. „Dohoda mezi prezidentem a tiskovým mluvčím pana prezidenta rámcová existuje. Pan Ovčáček mluví za pana prezidenta ve věcech tiskových zpráv i těchhle komentářů na sociálních sítích do určitého rámce. Mohu potvrdit, že se ještě nestalo, kdy by pan prezident přišel a řekl, Jirko Ovčáčku, můj tiskový mluvčí, tohle je špatně, tohle neříkej nebo chci to nějak jinak. Vždy v těch zásadních věcech je to tak, že pan prezident komunikuje s Jiřím Ovčáčkem, konzultují spolu, co má říkat a jakým způsobem, co má komentovat.“

Na základě informací Ovčáčka i Mynáře a podle organizační struktury uvedené na webových stránkách Pražského hradu je tedy Jiří Ovčáček ředitelem Odboru tiskového a tiskový mluvčí prezidenta republiky, a je tak zaměstnancem vnitřní sekce spadající pod Vedoucího Kanceláře prezidenta republiky, která spadá pod prezidenta republiky. I přesto není jeho twitterový účet podle jeho slov KPR zřízen.

Dostává Ovčáček odměnu za činnost na Twitteru?

Advokát úmyslně vystupující pod pseudonymem Prasman Dunka se však s odpověďmi nespokojil a zaslal do Kanceláře prezidenta republiky druhý dopis s doplňujícími dotazy na případnou odměnu pro Jiřího Ovčáčka za správu twitterového účtu mimo tuto pracovní dobu. „Má motivace je jednoduchá – nas..nost z výlevů Ovčáčka,“ vysvětlil pro Echo24.cz, proč se začal pracovní dobou Jiřího Ovčáčka a jeho aktivitami na sociálních sítích zabývat.

V dopise klade otázku spojenou s aktivitou Jiřího Ovčáčka na Twitteru v pracovní době, což se podle Dunky dá vydedukovat na základě časů příspěvků, které jsou podle něj přidávány od osmé hodiny ranní až do půlnoci. Pokud má tedy pracovní dobu kratší, logicky se tak podle něj věnuje přidávání příspěvků na svůj twitterový účet i v pracovní době. „Dle mého názoru by tím porušoval pracovní kázeň, jelikož by se v pracovní době naplno nevěnoval svým pracovním povinnostem a zaobíral se soukromými aktivitami na internetu,“ napsal advokát skrývající se za pseudonym Prasman Dunka ve druhém dopise.

Odpověď mu však přišla jen na některé z jeho dotazů. „Pracovní doba podle pracovního řádu KPR všech zaměstnanců KPR je od 8:00h do 16:30h,“ uvádí se v odpovědi z 2. listopadu. Na otázky, zda dostává Jiří Ovčáček za svou činnost na Twitteru mimo pracovní dobu nějakou odměnu a zda je sankcionován za porušení pracovní kázně, KPR odpovědět odmítla. „Uvedená žádost o poskytnutí informací se částečně odmítá.“

Trpí Ovčáček Creutzfeld-Jakobovu nemocí?

V odpovědi na druhý dopis Pelikán zároveň znovu zopakoval, že se jedná o soukromý účet Jiřího Ovčáčka a tedy informace o tom, jakému režimu účet podléhá, do působnosti KPR nespadá. Zároveň také uvedl, že odkaz na Ovčáčkův Twitter umístěný na oficiálních stránkách hrad.cz nedělá z tohoto účtu informační zdroj KRP.

Pelikán odpovídal třeba i na otázku, zda Jiří Ovčáček před nástupem na pozici mluvčí prezidenta prošel vstupní zdravotní prohlídkou. „Prošel-li zaměstnanec KPR Jiří Ovčáček vstupní zdravotní prohlídkou a byl-li v rámci této kontroly proveden test na Creutzfeld-Jakobovu nemoc, tzv. nemoc šílených krav, byť je to jen vůl,“ ptá se Prasman Dunka. Pelikán mu na to odpověděl, že ano, ale že příště již na nevhodné a urážlivé dotazy odpovězeno nebude.

Čtěte více: Kolik bere Ovčáček a kolik Mynář? Aktivista donutil Hrad k odpovědi