1 Vraždy v Tanzánii

V Tanzanii zavraždili šest malých dětí, údajně kvůli čarodějnictví

, NOVÉ

Témata: ,

V jihozápadní Tanzanii bylo zabito šest dětí ve věku mezi dvěma a devíti lety, jejichž nalezená těla měla odřezané uši, zuby či končetiny. Podle policie se děti nejspíše staly oběťmi pověrčivosti, podle níž jejich orgány ochraňují před čarodějnictvím, informoval server BBC.

Podle tanzanské policie se ve městě Njombe od začátku prosince ztratilo deset dětí, z nichž čtyři byly nalezeny živé. Děti byly uneseny z domova během noci, když jejich rodiče prodávali potraviny na trhu.

„Jedná se o pověrčivost, neboť mnozí lidé se domnívají, že je (orgány dětí) pomohou ochránit před čarodějnictvím,“ řekla komisařka okresu Njombe Ruth Msafiriová. Policie zadržela jednoho podezřelého, který je blízkým příbuzným tří dětí, jež pocházely ze stejné rodiny.

Znalci místních poměrů také uvádějí, že někteří šamani lidem tvrdí, že části dětského těla mají zvláštní vlastnosti, které jim mohou přinést bohatství a štěstí.

Podle nevládních organizací se oběťmi lidské pověrčivosti nestávají pouze děti. V Tanzanii je pro obvinění z čarodějnictví každý rok zabito v průměru 500 starších lidí, především starých žen se začervenalýma očima, které se pokládají za důkaz čarodějnictví. Tento jev je přitom důsledkem dráždění očí, které u žen způsobuje kouř z kravského trusu používaného k topení v kuchyni. Obviňováni z čarodějnictví jsou zde například také albíni.

Čtěte také: Polští policisté prošetřují protest krajní pravice před někdejším koncentrákem v Osvětimi

,