Policie obvinila exposlance Severu kvůli směnkám za 10 milionů

Obviněný bývalý poslanec

Policie obvinila exposlance Severu kvůli směnkám za 10 milionůAKTUALIZOVÁNO
Bývalý poslanec Pavel Severa (TOP 09) Foto:

Foto: TOP 09

Domov

Echo24

Policie obvinila bývalého poslance Pavla Severu z podvodného získání několika směnek v hodnotě deset milionů korun. Do původně odloženého případu se vložilo státní zastupitelství, které ho nařídilo došetřit, uvedla v pondělí Česká televize (ČT) v pořadu Reportéři a v úterý server iRozhlas.cz. Třiapadesátiletý Severa byl v minulosti místopředsedou KDU-ČSL a náměstkem ministra obrany. Do nedávna pracoval jako generální sekretář TOP 09.

Směnky za deset milionů korun, kvůli kterým je Severa obviněn, údajně před svou smrtí podepsal podnikatel Zdeněk Švec. Podle krajského státního zastupitelství je Severa získal podvodně.

„Měl vylákat podpis několika směnek v nominální hodnotě téměř deset milionů korun s vědomím toho, že směnky nezajišťují žádné reálné finanční závazky,“ řekl mluvčí krajského státního zastupitelství v Hradci Králové Pavel Bužga České televizi. Severovi hrozí pět až deset let vězení.

Podle ČT jde v případu o čtyři směnky, jejichž uznání a proplacení se Severa domáhá. Mají dokládat, že ještě jako vlivný politik a poslanec podnikateli z Litomyšle Zdeňku Švecovi půjčil peníze.

Podle policie ale v Severově verzi existuje řada nejasností, rozporů a také přímých i nepřímých důkazů svědčících o tom, že se dopustil podvodného jednání. Policie případ vyšetřovala už dříve, v červnu 2017 ho ale odložila. Na tento postup si stěžovala vdova po zesnulém podnikateli. Severa je podezřelý z toho, že Švece, který byl závislý na alkoholu, zmanipuloval. Policie navíc na účtech nedohledala důkaz o údajných převodech. Severa byl navíc v době, kdy měl podnikateli půjčovat, sám zadlužený. Kvůli kauze se směnkami v prosinci 2017 odvolala TOP 09 Severu z pozice generálního sekretáře strany.

Čtěte také: Soudkyně NSS se ohradila proti Zemanovi: Nenahráváme ekologům