VIDEO: ‚Zeman je unikát.‘ Co říkali čeští poslanci v Donbasu

'ČESKO-DONĚCKÉ PŘÁTELSTVÍ'

VIDEO: ‚Zeman je unikát.‘ Co říkali čeští poslanci v DonbasuVIDEO UVNITŘ 1
Domov
Echo24
Sdílet:

„Pokud se někdo bojí pravdy, nechce, abychom tady byli. A pokud chtějí slyšet pravdu, tak je to v pořádku a jsme tady správně,“ říká na videu Stanislav Mackovík (KSČM), který se svým spolustraníkem Zdeňkem Ondráčkem v lednu navštívil samozvanou Doněckou lidovou republiky. Oba poslanci za to sklidili velkou kritiku a ukrajinská diplomacie návštěvu dokonce nazvala provokací. Iniciativa Open Doors nyní zveřejnila video s českými titulky z televizního diskusního pořadu, kterého se oba komunističtí poslanci zúčastnili spolu s doněckým ministrem zahraničí. Ten mj. ocenil pozitivní vztah českého prezidenta Miloše Zemana k ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi.

„Přijeli jsme hledat pravdu. Vždy je lepší jednou vidět, než desetkrát číst,“ zdůvodňuje Mackovík na videu návštěvu doněcké oblasti, kterou kontrolují povstalci. Do pořadu TV Oplot byli poslanci pozváni jakožto čestní hosté spolu s doněckým ministrem zahraničí Alexandrem Igorjevičem Kofmanem. 

Na videu lze vidět, že všichni čtyři účastníci pořadu se familiárně oslovují křestními jmény, celý rozhovor se vede v přátelské atmosféře a Mackovík i Ondráček souhlasně přikyvují doněckému ministru zahraničí Kofmanovi, který mimo jiní chválí českého prezidenta Miloše Zemana a jeho postoj k ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi a odsuzuje Evropskou unii (EU) i Spojené státy americké. Mackovík také říká, že v Česku „existuje cenzura mlčením“ a že jejich názor na situaci na východě Ukrajiny nebudou chtít novináři po jejich návratu znát.

Na začátku pořadu Kofman čte nótu ukrajinské diplomacie, která cestu českých poslanců do Donbasu odsoudila. Podle Kyjeva oba čeští občané na území Ukrajiny vstoupili nelegálně, čímž porušili ukrajinské zákony. Kofman se ukrajinské nótě posmívá a říká, že taková nóta vyjde vždy, když přijede do Donbasu nějaká zahraniční návštěva. „Já je vlastně sbírám,“ usmívá se Kofman, podle kterého dělá ukrajinská svoji práci a „bude za ni brát plat“.

Moderátor pořadu Rašit několikrát pokládá českým poslancům návodné otázky, zda uznávají samozvanou Doněckou lidovou republiku. „Ano, uvědomujeme si to,“ odpovídá Mackovík na otázku, zda si uvědomuje, že navštěvují jinou republiku, než je Ukrajina. Později, poté co oba poslance pozve Kofman na oslavu 9. května, se Ondráček ptá, zda můžou zůstat až do 11. května na Den republiky. Právě na 11. května samozvaná doněcká vláda vyhlásila referendum o vyhlášení samostatnosti.  

Kofman celou dobu vystupuje jako velmi obeznámený se situací v České republice. Například poznamenává, že Češi jistě litují vstupu do EU, akorát si to už nepamatují. Také přerušuje české poslance a sám odpovídá na moderátorovu otázku, zda cítí Češi vinu za to, že se vměšovali do vnitřních záležitostí Ukrajiny. „To bych neřekl, Rašite. Český prezident pravidelně hájí Vladimira Putina,“ říká suverénně Kofman. „Zeman je unikátní případ a jiný takový neexistuje,“ reaguje moderátor.

Jak uvedla agentura Interfax-Ukrajina, cílem třídenní cesty českých poslanců do samozvané Doněcké lidové republiky na východě Ukrajiny bylo shromažďovat informace o důsledcích nepřátelských akcí a o humanitární situaci a také navázat kontakt s civilisty. Agentura připomněla, že Ondráček je členem poslanecké Stálé komise pro kontrolu činnosti Bezpečnostní informační služby.

Oba poslanci prý do Donbasu přicestovali přes Rusko. Ondráček má na Ukrajinu zakázaný vstup a je považován za nežádoucí osobu. Ukrajinu podle místních médií naposledy navštívil loni v prosinci, již na letišti v Kyjevě ho ale policisté zadrželi a poslali zpátky.

Čtěte také: Poslanci KSČM chtějí na Donbas, Ukrajina protestuje

Sdílet:

Hlavní zprávy

domov
×

Podobné články