Němci nevpustili tři ruské motorkáře. Moskva posílá nótu

Šikana Nočních vlků

Němci nevpustili tři ruské motorkáře. Moskva posílá nótuNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Ruská diplomacie žádá od Berlína vysvětlení, proč představitelé organizace Ruští motocyklisté nesměli vstoupit na německé území. Informovala o tom v pátek s odvoláním na ruské ministerstvo zahraničí agentura Interfax, podle které se incident odehrál ve čtvrtek na berlínském letišti Schönefeld. 

Kolem ruských motorkářů panují v posledních dnech v některých evropských zemí značné emoce kvůli jejich záměru oslavit konec druhé světové války symbolickou jízdou z Moskvy až do Berlína. Chtějí tam dorazit 9. května. V akci, kterou řada evropských politiků označuje za provokaci, se mimo jiné angažují motorkářští Noční vlci. Tato skupina je často označována za nacionalisty a násilníky spoléhající na otevřeně deklarovanou podporu od ruského prezidenta Vladimira Putina. 

Němci nevpustili tři motorkáře

„Na berlínském letišti Schönefeld byl 30. dubna bez ohledu na existenci platných víz odepřen vstup na německé území třem občanům Ruské federace, kteří jsou členy meziregionální veřejné organizace Ruští motocyklisté,“ oznámilo ruské ministerstvo zahraničí. Podle něj němečtí úředníci dlouze prověřovali pravost dokladů i víz, aby nakonec jejich držitelům sdělili, že nemohou překročit německou hranici, neboť představují ohrožení veřejné bezpečnosti. 

Ruská protestní nóta odsuzuje postup německé strany a žádá oficiální vysvětlení. Podle Moskvy je německý postoj „neodůvodněný, diskriminační a politicky motivovaný a je zaměřený na zmaření a diskreditaci motokrosu Cesta vítězství, který iniciovala organizace Ruští motocyklisté a který je věnován 70. výročí vítězství ve velké vlastenecké válce 1941–1945 a zakončení druhé světové války v Evropě.“

Obdobný požadavek ruská diplomacie adresovala i Varšavě v souvislosti s rozhodnutím polských úřadů znemožnit vjezd do Polska členům motorkářské skupiny Noční vlci.

Noční vlci si cestu do Německa naplánovali přes Bělorusko, Polsko, Česko, Slovensko a Rakousko. Vjezd na polské území jim ovšem v pondělí polské úřady zakázaly. Ve čtvrtek nicméně Noční vlci oznámili, že jejich členům se podařilo „legálně proniknout do schengenského prostoru“, a to do Maďarska. Před další cestou se prý chtějí soustředit v Bratislavě. V Česku policie zaznamenala několik osob, které se prý k Nočním vlkům hlásí.

Ruská ambasáda v Bratislavě v pátek informovala, že do slovenské metropole by motorkáři měli dorazit v sobotu odpoledne. 

Čtěte také: Noční vlci u nás? Část je v Ostravě, říká jejich šéf

Jen počkej, vlku! Twitter si dobírá Putinovy motorkáře

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit