ANO tlačí svého hejtmana k rezignaci. Prý nespolupracoval, tvrdí hnutí

SPOR O HEJTMANA

ANO tlačí svého hejtmana k rezignaci. Prý nespolupracoval, tvrdí hnutíAKTUALIZOVÁNO
Oto Košta Foto: FOTO: Printscreen ČT24
2
Domov

Echo24

Olomoucký hejtman Oto Košta (za ANO) dnes odmítl nedělní výzvu krajského zastupitelského klubu ANO, aby rezignoval na svoji funkci. Klub s krajským předsednictvem hnutí ANO tvrdí, že Košta nezvládá řízení kraje. Kritizují také, že jako svého poradce zaměstnal předchozího hejtmana Jiřího Rozbořila z ČSSD, jenž je vyšetřován v korupční kauze. Košta řekl, že důvody uvedené ve výzvě k rezignaci považuje zástupné a vytýkaná pochybení odmítl.

„Výzvu k rezignaci jsem nepřijal. Důvody jsou jasné a zřejmé. Ty důvody, které mi byly dány na stůl, považuji za zástupné problémy, nikoliv za skutkovou podstatu věci,“ uvedl Košta, který tvrdí, že s podobnou kritikou jako jsou výtky uvedené v nedělní výzvě k jeho rezignaci dosud nepřišel žádný z krajských zastupitelů či náměstků.

Zbavit se Košty chce také ale šéf hnutí Andrej Babiš. Serveru Blesk.cz řekl, že se hnutí Ano výběr hejtmana Olomouckého kraje příliš nepovedl. Košta podle Babiše také přestal komunikovat s náměstky za ANO a navíc má prý osobní problémy. „Začal mít problém i s alkoholem. Proto musí z postu hejtmana odejít,“ dodal Babiš.

Výzva k rezignaci od krajských zastupitelů a členů krajského předsednictva byla podle tiskové zprávy ANO jednomyslná. „Jako nováček v politice měl pan doktor Košta k dispozici celý náš odborný tým, stáli za ním zastupitelé. Bohužel u něj nad smyslem pro povinnosti převládla nekoncepčnost, chaotičnost a neschopnost práce v týmu. Pan Košta prostě neřídil kraj efektivně, odmítal spolupracovat s hnutím,“ sdělil v neděli večer krajský předseda ANO Ladislav Okleštěk.

Právě Okleštěk má stát podle hejtmana za snahou ho odvolat. Údajně byl Košta použit jen jako výtah k moci v kraji pro hnutí ANO a už od začátku se počítalo s tím, že bude později vyměněn. Okleštěk znovu v ČT zopakoval, že hejtman má problém s pitím. Košta ale žalobu prý na něho podávat nebude.

Lídr kandidátky ANO Košta v krajských volbách loni na podzim získal 2751 preferenčních hlasů, což byl na kandidátce ANO v Olomouckém kraji nejvyšší počet. Například Okleštěk, který byl na kandidátce druhý, jich měl na kontě 1020. „Podle preferenčních hlasů lze prostou aritmetikou konstatovat, že důvěru mně nevyjádřilo pouze hnutí ANO a jeho sympatizanti, ale i občané kraje,“ uvedl Košta. Dodal, že po zveřejnění informací o jeho možném odvolání mu vyjádřila spousta lidí podporu. „To byl možná ten hlavní důvod, mimo toho osobního přesvědčení, že nedošlo k manažerskému pochybení, že jsem prostě odmítl (výzvu k rezignaci),“ řekl.

Hanácký večerník minulý týden s odkazem na své zdroje uvedl, že Koštu má ve funkci hejtmana nahradit právě člen krajské rady Okleštěk. „Pokud by se ten stal hejtmanem a rezignoval by současně na post poslance, vynesla by personální výměna do Prahy jeho náhradníka Milana Ferance,“ uvedl Hanácký večerník. Okleštěk dnes v rozhovoru nevyloučil, že podobný návrh na změnu ve vedení kraje může padnout.

Čtěte také: Babišův podvod s daněmi? Argumentů je dost

Hejtman Oto Košta prohlásil na dnešní tiskové konferenci v Olomouci, že se nebojí za svou funkci bojovat a odmítá důvody zmiňované Andrejem Babišem. Svého postu hejtmana se vzdát nehodlá. „Včera večer byl svolán zastupitelský klub hnutí ANO. Bylo pro mě pozoruhodné, že jako zastupitel jsem na toto zasedání nebyl pozvaný. Když jsem se zeptal na důvod, proč jsem pozvánku nedostal, obdržel jsem neuspokojivou odpověď, že se tak stalo z důvodu rozšíření zástupců z celého kraje,“ řekl. Košta se také odmítl, že by měl nějaké problémy s alkoholem.

Lékař Košta byl hejtmanem zvolen na ustavujícím zasedání zastupitelstva loni 8. listopadu. Koalice ANO, ČSSD a ODS má v pětapadesátičlenném zastupitelstvu 30 hlasů, pro Koštu při jeho zvolení hlasovalo 35 z 54 přítomných zastupitelů.

V zastupitelstvu Olomouckého kraje má po podzimních volbách ANO 16 křesel, druhá ČSSD devět a KSČM sedm. Koalice pro Olomoucký kraj má sedm zastupitelů, šesti mandáty disponuje hnutí Starostové pro Olomoucký kraj. Po pěti křeslech získaly ODS a koalice SPD-SPO. V předchozím volebním období v kraji vládla ČSSD s KSČM, nyní koalici tvoří ANO, ČSSD a ODS.