Islamisté nakrátko obsadili iráckou univerzitu, drželi desítky studentů

Islamisté nakrátko obsadili iráckou univerzitu, drželi desítky studentůAKTUALIZOVÁNO
Některým studentům se z univerzitního kampusu podařilo utéct. Foto: Twitter / عبد الله
Krátké zprávy

Ozbrojenci v Iráku zaútočili na univerzitní kampus ve městě Ramádí. Strážci univerzity byli zabiti a ozbrojenci vzali jako rukojmí desítky studentů a zaměstnanců. Po zásahu bezpečnostních sil se z objektu stáhli. 

Ozbrojenci dnes ráno obsadili univerzitní kampus Anbar ve města Ramádí. Zabili tři strážce a jako rukojmí vzali desítky studentů. Podle CNN rukojmí používali jako živé štíty. Po zásahu bezpečnostních sil ale podle agentury AP ozbrojenci své zajatce propustili a z univerzitního kampusu se stáhli. 

Agentura AP během obsazení budovy telefonicky hovořila s jedním ze zadržovaných studentů Ahmedem al-Mehamdim, který řekl, že mezi studenty panuje panika. Vzbudil ho výbuch a pak viděl běžet přes kampus ozbrojené muže. Ti pak vstoupili do budovy kolejí a řekli všem, aby zůstali ve svých pokojích.

„Ozbrojenci vzali některé studenty do jiných univerzitních budov. Zbytek z nás zůstal uvězněn v pokojích. Mezi studenty převládá panika, zvláště pak mezi těmi šíitskými,“ dodal Mehamdi.

„Dáme vám lekci, na kterou v životě nezapomenete,“ řekl jeden ozbrojenec zadržovaným podle svědectví jiného student, který hovořil s agenturou AFP.

Západní provincie Angar je klíčovým bodem vzrůstajícího sektářského násilí. Už několik měsíců zde probíhá konflikt mezi ozbrojenci a složkami šíitské vlády. Velké oblasti jsou kontrolovány sunnity. Útok přišel jako třetí v pořadí za tři dny. V pátek došlo k těžkým bojům a sebevražedným bombovým útokům na severu Iráku a ve čtvrtek skupina zaútočila na město Samarra. 

Podle agentury AFP patří ozbrojenci k radikální islamistické organizaci Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL). Tato džihadistická skupina působí v Iráku a Sýrii a vznikla v roce 2013 jako odnož Al-Káidy. Jejím vůdcem je Abu Bakr al-Baghdadi. Odhaduje se, že má tři až pět tisíc členů.