Špatné konstrukce sportovních hal ohrožují životy lidí

Názory čtenářů

Špatné konstrukce sportovních hal ohrožují životy lidí
Sportovní hala v Českých Budějovicích Foto:

Foto: Sportovní zařízení města ČB

Názory čtenářů

Jan Ziegler

' alt="Jan Ziegler" />

V Českých Budějovicích se nyní vede vášnivý boj o sportovní halu, Jedni chtějí místo ní postavit nové multifunkční centrum, druzí tvrdí, že stačí zrekonstruovat tu současnou. Pravdou je, že stávající zařízení neumožňuje zdejšímu úspěšnému volejbalovému klubu Jihostroj hrát důležité mezinárodní zápasy.

Klíčovým kritériem pro každou sportovní halu je jistě bezpečnost. Pokud ji stavitelé podcení, tak to může vést k tragédiím. Před dvěma lety se zřítila střecha haly v České Třebové, v době kdy se tam hrál florbalový turnaj a na místě bylo osmdesát lidí, kterým se naštěstí povedlo utéct. Hůř už dopadlo zhroucení ocelové konstrukce zimního stadionu v Třebíči v roce 1977, při kterém zahynuli dva lidé.

A právě je špatný technický stav současné budovy ohrožující životy a zdraví lidi, je jistě nejpádnějším argumentem pro stavbu nového zařízení na místě starého. Tak především 1400 m2 současné haly je postaveno z boletického panelu, který obsahuje azbest. To je výbušná časovaná bomba znemožňující opravy, například rekonstrukci elektrických rozvodů a dalších sítí.

Dalším vážným problémem je právě špatný stav ocelové střešní konstrukce, která už v době výstavby byla na hranici platných norem. To potvrzuje i zpráva autorizovaného statika Ing Jaroslava Felixe z Prahy, ve které se uvádí, že lze mít jisté pochybnosti o spolehlivosti konstrukce jako celku. Tento odborník pak dochází k jasnému závěru, že využití stávající ocelové konstrukce současné sportovní haly pro nové multifunkční centrum není vhodné ani prakticky proveditelné.

Také je dobré vědět, že totožná ocelová konstrukce zimního stadionu v Mariánských Lázních se v roce 1981 zřítila a výsledkem byli tři mrtví a pět zraněných. Podobná tragédie by se mohla stát i v jihočeské metropoli a to si žádný rozumný člověk jistě nepřeje.

Někteří českobudějovičtí zastupitelé chtějí, aby o stavbě nového sportovního centra na místě staré haly rozhodlo místní referendum. Nemyslím si, že to je dobrý nápad. Toto je zrovna případ, kdyby se lidové hlasování konat nemělo. Důvod je jednoduchý. Jedná se o odbornou záležitost a obávám se, že laici, a to včetně mě, bez znalostí dotyčné problematiky nedokážou správně vyhodnotit možná rizika a nebezpečí, která hrozí při zachování staré haly s pochybnou ocelovou konstrukcí.