Je načase zřídit evropskou CIA? ‚Češi nejsou vhodný národ‘
Češi evropské tajné služby nevítají
Návrh na zřízení „evropské zpravodajské služby“ padl už loni po listopadových pařížských útocích a je pravděpodobné, že po bruselských atentátech přijde na stůl znovu. Čeští experti ale nápad příliš nevítají. „Koho tam dáme? Naše nejlepší operativce, nebo spíše ty, kteří se nám doma nehodí?“ ptá se s pochybnostmi například bývalý šéf Vojenského zpravodajství Andor Šándor.
Nápad vybudovat „evropskou CIA“ vyslovil loni v listopadu evropský komisař pro migraci, Řek Dimitris Avramopoulos, a po něm belgický premiér Charles Michel. Podle těchto politiků by vznik takové mezinárodní tajné služby zvýšil šance v boji proti terorismu. Šéfka unijní diplomacie Federika Mogheriniová má do června navrhnout evropskou strategii bezpečnostní politiky. O tom, že by její součástí měl být podobný záměr, se ale zatím nemluví.
„Je to hloupá myšlenka,“ míní bývalý ministr obrany a zahraničí za ODS Alexandr Vondra. „Něco takového by předpokládalo, aby Evropská unie byla vůbec v mentálním stavu tento problém uchopit vážně,“ řekl Vondra ve středu v debatě v pražském Evropském domě s názvem „Nadešel čas pro evropskou tajnou službu?“ Exministra prý odradila například emotivní reakce komisařky Mogheriniové, která se na tiskové konferenci po bruselských útocích před kamerami rozplakala. „Je symptomatické, že to navrhují představitelé Belgie a Řecka, jejichž vlastní instituce nefungují,“ dodal Vondra, který kritizoval mimo jiné belgické bezpečnostní složky za to, že atentátům nedokázaly předejít.
Češi jsou nejméně vhodní
Ke spolupráci zpravodajců z různých zemí v jedné agentuře je skeptický také někdejší ředitel vojenských operativců Andor Šándor. „Neexistují spřátelené zpravodajské služby, jsou jen služby spřátelených zemí a spřátelené země někdy dělají proti svým přátelům věci, které bychom nečekali nebýt dobráka Snowdena,“ poznamenal v besedě Šándor v narážce na bývalého zaměstnance CIA a NSA Edwarda Snowdena, který zveřejnil, že Američané odposlouchali vrcholné představitele evropských zemí včetně Angely Merkelové. „V Evropě se (politici) nedokážou shodnout ani na tom, jestli mají rádi Číňany, nebo jsou pro ně nebezpečím,“ doplnil Šándor.
S kritikou návrhu na zřízení výzvědné evropské agentury vystoupil také Jan Klas (ODS), který v minulosti vedl parlamentní komisi pro kontrolu BIS. „Češi jsou nejméně vhodným národem pro budování společné tajné služby,“ řekl Klas. V diskusi byla zmíněná mimo jiné nedávná sporná výměna českého zpravodajce za Libanonce Alího Fajáda nebo aféra kolem sledování manželky expremiéra Petra Nečase vojenskými zpravodajci.
Evropské země by podle Vondry měly na poli zpravodajských služeb „táhnout víc s Američany a nenechat se zmást zpravodajskými hrami typu Snowden“. Exministr a bývalý velvyslanec v USA prohlásil, že by byl „víc nervózní ve světě, kde by Američané německou kancléřku neodposlouchávali“.