Rakousko to nejsou jen Alpy. Prozkoumejte Burgenland

Rakousko to nejsou jen Alpy. Prozkoumejte BurgenlandNOVÉ
Překrásné domy v Burgenlandu Foto:

Foto: Burgenland Tourismus GmbH

INZERCE

Pozvánka do Burgendlandu

Echo24

Snem mnoha Čechů je vyrazit na dovolenou do daleké exotiky. Lidé si však často neuvědomují, že úchvatná krajina leží hned za humny. Rakousko, to totiž není jenom země velehor a kromě zimních radovánek nabízí svým návštěvníkům široké vyžití i v létě. Stále více lidí zde tak tráví svůj čas a není se čemu divit. Klenotem mezi rakouskými destinacemi je spolková země Burgenland, která bývá Rakušany pro 300 slunných dnů v roce nazývána slunečnou zemí.

V Burgenlandu vás přivítá vás trochu jiné Rakousko, než jak ho známe. Žádné vysoké hory a skalní masivy, ale mírně zvlněná krajina plná vinohradů a ovocných sadů, na které navazuje step.

Severnímu Burgenlandu pak dominuje Neziderské jezero, největší stepní jezero ve střední Evropě, zapsané do Seznamu světového dědictví UNESCO. Můžete se zde ubytovat v romantických chaletech s výhledem na jezero. Přes den si můžete užívat jízdy na kole. Na ty, kteří si chtějí na dovolené užít i kulturní zážitky, čeká volba mezi hudebním večerem v kulisách bývalého lomu v St. Margarethen a jezerními slavnostmi Seefestspiele Mörbisch. Vesnička Mörbisch je kromě slavností známá svým osobitým stylem, uličkami a výborným vínem. Můžete vyzkoušet různá vinařství, ubytovat se v nich a ráno posnídat v arkádovém dvoře plném oleandrů.

O několik kilometrů jižněji začíná střední Burgenland, země lesů, řepkových polí a samozřejmě vína, hlavně frankovky. Typické pro tento region je i časté používání jedlých kaštanů a ořechů v gastronomii. Nachází se zde i jedinečné lázně určené hlavně dětem – Sonnentherme Lutzmannsburg. Najdete zde speciální bazény pro kojence i nejdelší tobogán ve střední Evropě.

U Neziderského jezera se budete cítit jako u moře
U Neziderského jezera se budete cítit jako u moře Foto:

Foto: Burgenland Tourismus GmbH

Mírně zvlněný jižní Burgenland nabízí kromě cyklistických a vinařských stezek i odpočinek v podobě několika termálních lázní a koupališť. Zde, v nejjižnějším cípu Burgenlandu, v idylické zvlněné krajině, leží přírodní park 3 zemí – Naturpark Raab. Můžete si zde vyjet na kánoích po řece Raab nebo na elektrokole okolo sadů a vinic, podél vinných sklípků nebo si vyjít na výlet po příhraniční turistické trase. Prastaré vinné šenky, místní skvělé hostince nebo hvězdičkové restauranty rozmazlují své hosty regionálními lahůdkami a víny, jako jsou Uhudler nebo frankovka.

Kanoistika je jednou z nejoblíbenějších aktivit, které lze podniknout v jižním Burgenlandu
Kanoistika je jednou z nejoblíbenějších aktivit, které lze podniknout v jižním Burgenlandu Foto:

Foto: Burgenland Tourismus GmbH

Výběr výletních cílů je velký – začíná na severu u cyklostezky B10 u Neziderského jezera, která je jako stvořená pro rodiny a je to jediná pětihvězdičková cyklostezka v Rakousku. Pokračuje zábavnou cestou drezínou ve středním Burgenlandu až k jízdě na kánoích po říčce Pinka v přírodním parku Weinidylle v jižním Burgenlandu. Ale nejen aktivní sportovci si zde přijdou na své. Kulinářské lahůdky si nejlépe užijete v bezpočtu tradičních vinných šenků, restaurací a hvězdičkových podniků, kde na prvním místě jsou vždy lokální produkty.

Pět burgenlandských termálních lázní se pak postará o hodiny plné odpočinku a hotely s vlastními wellness oázami nebo přímým vstupem do termálů vás zase pozvou k uvolnění a relaxaci.

Související články