1

Politika potřebuje více žen. Svět bude bezpečnější a vyrovnanější

Témata:

To, že ženy mohou být schopnými političkami dokazuje mnoho současných příkladů. A nejen řadovými. Ve světě jsou asi dvě desítky žen v pozicích premiéra nebo hlavy státu, nemluvě o královnách či princeznách v tradičních monarchiích.

Myslím, že o diskriminaci již nyní v 21. století ve vyspělých zemích nemůže být řeči, přesto k všeobecné škodě tvoří ženy­ političky stále zatím příliš malou část vrcholných politiků a zástupců státu.

Ke škodě, protože převahou mužů v rozhodujících pozicích postrádáme určitý ženský element, tolik důležitý pro zachování vyrovnanosti v našich společnostech a mezinárodních vztazích. Z běžné zkušenosti víme, a některé známé političky to dobře ukázaly, že žena má větší sociální cítění a empatii vůči druhým, přijímá mírnější rozhodnutí a je smířlivější.

Dobrým příkladem za všechny byla anglická princezna Diana, známá svou charitativní činností, cestami do Afriky, bojem proti násilí a byla právě díky tomu tolik lidmi oblíbená. Ženy aktivně zapojené do společenského dění často tíhnou k nenásilí, boji za lidská práva, pomoc chudým a osobám v nouzi, jsou iniciátory mírových a environmentálních hnutí. To všechno potřebujeme.

Ženy v pozicích hlav států a předsedů vlád by měly větší cit pro zajištění mírového soužití a sociální solidarity. Z historie je známo, že války vždy vedli a stále vedou muži. V současné neklidné době plné konfliktů další necitlivá politika mužů­ politiků může vést k další eskalaci. Měli bychom ženy v každém případě podpořit. Rád bych viděl, kdyby v příštích prezidentských volbách v ČR zvítězila žena a stala se první českou prezidentkou.

Světovému míru a stabilitě by také jistě prospělo, kdyby se prezidentských křesel v USA a Rusku chopily ženy ­prezidentky ­ nepochybně by to pomohlo snížit vznikající napětí a napomohlo světovému míru. V mnoha politických stranách je téma rovného zastoupení žen přijímáno, příkladem mohou být strany zelených. Časem se tento přístup jistě stane běžnou všeobecnou normou.

Myslím, že s více ženami ­političkami v politice uvidíme nové přístupy a nová pojetí, důraz na jiná témata a více empatie ve všech směrech a že to přinese dobré ovoce. Nejde však pouze o početní zastoupení. Bylo by chybou a bohužel je chybou mnoha političek, že věrně napodobují muže a tak ztrácí ty hodnoty, které jsou pro naši společnost právě tak potřebné a důležité.

Budu rád, když ženy ­političky budou odvážné a nerezignují na své cítění, vědomí svého ženství, mateřství a nebudou se je bát vnášet tam, kde chybí a když budou pomáhat činit náš svět mírumilovnější a bezpečnější.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.