Poctivé párky. Výjimku z EET mají i Babišovy stánky Parky’s
Byznys pana ministra
Výjimka z EET, kterou dostali stánkoví prodejci, se týká také občerstvení párky v rohlíku, fast foodu Parky‘s. To patří prodejci masa Kostelecké uzeniny, které spadají pod holding Agrofert ministra financí Andreje Babiše (ANO). Že by se mohlo jednat o protekční výhodu, Agrofert odmítá. Celkový počet stánků včetně frančíz firma tají.
„Nezlobte se, pokud si myslíte, že náš koncern, který má obrat přes 200 miliard korun, považuje za nějakou výhodu či protekci to, že ve třech stáncích s párky v rohlíku nebude spadat do první fáze elektronické evidence tržeb, tak jste na velkém omylu,“ uvedl pro deník ECHO24.cz tiskový mluvčí holdingu Agrofert Karel Hanzelka.
Společnost Kostelecké uzeniny, které stánky Parky‘s provozují, podle Hanzelky přímo provozuje jen tři prodejny, kterých se výjimka týká. „Další provozovny jsou součástí kamenných obchodů jiných značek, například Procházka, na které se EET již v první fázi vztahuje,“ dodal Hanzelka. Drtivá většina provozoven Parky‘s jsou podle něj navíc franšízy a mají tedy jiného majitele. Hanzelka nechtěl uvést, kolik licencí Parky‘s společnost poskytla. „Ptáte se na věc, kterou považujeme za obchodní tajemství,“ uvedl. Když ale v roce 2014 projekt Parky‘s začínal, projektová manažerka Kosteleckých uzenin Petra Dlouhá avizovala, že by se mezi lety 2017 a 2018 mohla síť rozšířit i na dvě stovky.
Procenta z obratu
Přestože je franšízant (nabyvatel licence) nezávislým podnikatelem, který podniká vlastním jménem a na vlastní účet jen pod zavedenou značkou, je i v zájmu franšízora (poskytovatele licence), aby byl franšízant ziskový. To serveru ECHO24.cz potvrdila výkonná ředitelka České asociace franchisingu Petra Ritschelová. Franšízant totiž poté odvádí stanovené procento z obratu na účet franšízora.
„Franšízant v průměru odvádí 3 až 5 procent z obratu a dále pak přispívá na marketingové aktivity celé franšízové sítě prostřednictvím tzv. marketingového poplatku. Ten se v průměru pohybuje mezi 2 až 4 procenty,“ dodala Ritschelová.
Nečekaná výjimka.
Babiš všechny překvapil, když na konci srpna jeho resort vyjmul z první fáze elektronické evidence tržeb stánkový prodej občerstvení. Ministerstvo financí to do té doby odmítalo, výjimku podle nich může udělat jen vláda v nařízení, jak už dříve potvrdila serveru ECHO24.cz tisková mluvčí resortu Gabriela Štěpánová.
Poté se ale rozhodlo, že ne každý stánkový prodej jídla je stravovací službou. A tak některý stánkový prodej občerstvení vypadl z první fáze, do které spadají hotely, restaurace či hospody a která se rozběhne už od začátku prosince letošního roku. Vyňaté stánky s jídlem budou evidovat až v rámci třetí fáze od 1. března 2018.
Zásadní otázkou tak pro mnoho podnikatelů zůstává, co je myšleno stravovací službou. „Pokud charakter jídla (zvolený obchodní model) nevyžaduje pro odnesení s sebou nebo konzumace na místě zvláštní zacházení – jedná se vždy o dodání zboží (např. zmrzlina v kornoutu, popcorn v krabici, párek v rohlíku apod.),“ píše se v metodice MF k zákonu.
Stánky z první fáze podle ministerstva vypadly, protože se nejedná o stravovací službu, ale pouze o dodání jídla. V praxi nesmí mít takový stánek například stolky a židličky, vlastní záchod, či šatnu, obsluha uvnitř nesmí umývat nádobí.