Saúdská Arábie povede islámskou koalici proti terorismu

Boj proti terorismu

Saúdská Arábie povede islámskou koalici proti terorismuNOVÉ 1
Svět

Echo24

Saúdská Arábie oznámila vytvoření islámské vojenské koalice pro boj proti terorismu, jejímiž členy je 34 států. Vyplývá to z prohlášení, které zveřejnila tisková agentura SPA.

„Země zde zmíněné se rozhodly vytvořit vojenskou alianci vedenou Saúdskou Arábií pro boj proti terorismu se společným operačním centrem se sídlem v Rijádu, pro koordinaci a podporu vojenských operací,“ uvádí se v prohlášení. Na seznamu jsou arabské země jako Egypt, Katar, Spojené arabské emiráty, islámské země jako Turecko, Malajsie a Pákistán, země Perského zálivu a africké země. Šíitský Írán, odvěký rival sunnitské Saúdské Arábie o vliv v arabském světě, na seznamu není.

Cílem skupiny je podle prohlášení boj proti terorismu ve všech jeho formách. Členové aliance chtějí chránit islámský národ před zlem všech teroristických skupin a organizací, které způsobují smrt a korupci na zemi a jejichž cílem je terorizovat nevinné.

Ministr financí Muhammad bin Salmán Saúd na tiskové konferenci řekl, že země chtějí bojovat proti terorismu v Iráku, Sýrii, Libyi, Egyptě a Afghánistánu. Nabídl však pouze několik málo konkrétních údajů o tom, jaký by měl být vojenský postup. Zdůraznil, že akce v Sýrii a Iráku budou koordinovány s akcemi předních světových velmocí a mezinárodních organizací, napsala agentura Reuters.