Tak nám ta Praha stagnuje

Tak nám ta Praha stagnuje 1
Politická aréna

Pavel Bém

Tak nám na Praze 6 a 7 zavřeli Korunovační ulici. Pro nepražáky – projede v ni obousměrně v průměru každý den dvacet tisíc aut a spojuje Letnou s Bubenčí a Dejvicemi. Na samotném uzavření není nic divného, jednou za čas to holt čeká každou komunikaci. Problém ale je, když se obyvatelé o plánované uzavírce dozví na webu městské části čtyři dny předem a magistrát (který je investorem) nepřipraví žádnou objízdnou trasu.

Návrhy na řešení této situace jsem psal na svém Facebooku již před pár dny. Dle mých nejnovějších informací o některých z těchto řešení magistrát ústy náměstka pro dopravu Petra Dolínka začíná uvažovat. Ale řešit situaci až ex post je šílený diletantismus, neprofesionalita a především neúcta k občanům, které plánovaná uzavírka zasáhla.

Tenhle smutný příběh o uzavření jedné ulice na Praze 6 ale o současné politice ukazuje mnohem více, než se na první pohled zdá. Nejde tady o jednu ulici v jedné městské části, byť je významná. Jde o celkové nastavení modu operandi současného vedení Prahy.

Každý politik je člověk a každý člověk dělá chyby. Logicky tedy i politici musí dělat chyby. Ani já jsem nebyl výjimkou. Vždy jsem se ale snažil dělat něco, o čem jsem byl přesvědčen, že Prahu nebo její obyvatele posune dál. S mými názory někdy větší někdy menší část lidí nesouhlasila, žijeme ve svobodné společnosti a lidé nejsou uniformní stádo. Moji protivníci ale vždycky mohli říct: „Nesouhlasíme s Bémovým projektem X, ať už z jakéhokoliv důvodu.“ Na řeči o tom, že neměli alternativu, jsem nikdy moc neslyšel, protože alternativa se najde vždycky. To ale není vůbec podstatné. Důležité bylo, že se o něčem skutečném a existujícím mohl vést spor. To je přece „kořením“ a smyslem politiky.

Nová doba ale sebou přinesla nové pořádky. Nikdo nedělá nic. Můžete si myslet, že Bém žere malé děti a že může za vše špatné, co se v Praze událo od dob primátora Vacka, ale za těch 8 let, co jsem na tom pomyslném železném trůnu seděl, vzniklo objektivně mnoho projektů, které Praze prospěly. Jen tak namátkou, otevřeli jsme šest stanic metra, nastartovali tunelový komplex Blanka nebo úspěšně obnovili město po devastující 500leté vodě.

Dokážete vyjmenovat jeden jediný projekt, který se alespoň začal připravovat za těch 6 let, co jsem mimo pražskou politiku? Já ne.

A nyní se vracíme zpět k té prokleté Korunovační. S ní je to jako se vším v Praze. Nikdo nic nedělá, vše se nechává vyhnít a Praha stojí na místě. A ani neustále omílané řeči, že za vše může Bém, už nepomáhají. Lidi naštěstí nejsou tak hloupí, aby nevěděli, že Bém už Prahu 6 let neřídí…