Státní zástupce Zeman žádá pro Dalíka vyšší trest. Podal dovolání

Státní zástupce Zeman žádá pro Dalíka vyšší trest. Podal dovoláníAKTUALIZOVÁNO
Domov

Echo24

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman podal dovolání v neprospěch lobbisty Marka Dalíka. Požaduje pro něj vyšší trest. Dalík včera nastoupil do ruzyňské věznice, kde má strávit čtyři roky.

Dovolání zpochybňuje výši uloženého trestu, je prý pod běžnou sazbou pro danou právní kvalifikaci, sdělil v pátek Zemanův mluvčí Petr Malý. Dalík dostal čtyři roky v kauze související s nákupem vozidel Pandur pro českou armádu, ve čtvrtek nastoupil do vězení.

Na podané dovolání v pátek upozornila Česká televize. Mimořádný opravný prostředek směřující k Nejvyššímu soudu podal už dříve také sám Dalík. Městský soud v Praze by nyní měl podněty spolu se spisem předat do Brna. Nejvyšší soud bude tedy případ přezkoumávat hned ze dvou úhlů. Dovolání nemá samo o sobě odkladný účinek.

Policisté vyšetřovali Dalíka, bývalého poradce někdejšího premiéra Mirka Topolánka, na základě svědectví bývalého zaměstnance firmy Steyr Stephana Szücse. Svědek v březnu 2011 uvedl, že lobbista požadoval 18 milionů eur (půl miliardy korun) za pokračování v nákupu pandurů.

Čtěte také: Odsouzený Dalík se vrátil z ciziny. Nastoupil do vězení

Soud Dalíka poslal do vězení za to, že podváděl, když předstíral, že může zakázku ovlivnit, a pokusil se tím od zbrojařů vylákat peníze. Neprokázalo se naopak, že by šel pro úplatek na žádost někoho z vlády. Lobbista vinu celou dobu popírá.

Nákup pandurů v celkové hodnotě 20,8 miliardy korun schválila v roce 2006 vláda Jiřího Paroubka (tehdy ČSSD). Koncem roku 2007 Topolánkův kabinet od zakázky ustoupil kvůli porušení smluvních podmínek ze strany dodavatele – firmy Steyr. O půl roku později ale rozhodl o nové zakázce, kde Česko koupilo 107 transportérů za 14,4 miliardy korun.

Dalík ve středu odjel do zahraničí. Následně se v médiích objevily spekulace, jestli do vězení nastoupí. Termín pro nástup do výkonu trestu mu měl vypršet ve čtvrtek v 16:00, Dalík přijel zhruba o 20 minut dříve.

Čtěte také: Dalík má zítra nastoupit do vězení. Odletěl však do ciziny