Adidasu došla trpělivost s dopingem. Končí s podporou atletiky

Sponzorování světové atletiky

Adidasu došla trpělivost s dopingem. Končí s podporou atletikyNOVÉ
Ilustrační foto Foto: FOTO: Shutterstock
1
Svět

bp Echo24

Společnosti Adidas došla trpělivost s dopingovými a korupčními skandály, které jsou spojované s Mezinárodní asociací atletických federací (IAAF). Německý výrobce sportovního oblečení končí s její podporou, a to s okamžitou platností. Podle informací BBC tím federace přijde o desítky milionů dolarů. 

Adidas zvažovala zastavení financování IAAF už delší dobu a v loňském listopadu společnost varovala mezinárodní asociaci, že ji skandály „znepokojují“. Reagovala tím na výsledky vyšetřování Světové antidopingové agentury WADA, které odhalilo dopování ruských atletů. Agentura zjistila, že se tak navíc dělo s vědomím a „prvky podpory“ státu.

IAAF sice pozastavila Rusku členství, ale Adidas tím patrně nepřesvědčila. O několik měsíců dříve se objevily spekulace, že se asociace pokusila dopingové skandály ututlat. Podle nich bránila zveřejnění studie, která údajně prokazovala, že až třetina světových atletů obcházela zákaz dopingu.

Čtěte také: Třetina atletů dopovala, tvrdí studie. Blokuje ji IAAF?

Německá společnost se proto nyní rozhodla, že s podporou IAAF končí. Původně měla sponzorovat asociaci ještě čtyři roky. Jedenáctiletá smlouva platila od roku 2008. Adidas prozatím své rozhodnutí podle BBC nekomentovala. 

K odstoupení jednoho z nejvýznamnějších sponzorů se nechtěla příliš vyjadřovat ani IAAF. Zmínila pouze, že s je „v blízkém kontaktu s ostatními sponzory a partnery a pracuje na reformním procesu“.

Čtěte také: Vylučte Rusko z atletiky, žádá antidopingová agentura

Doping v atletice zakrývaly ruské peníze, zjistila policie