Rusko zbrojí. Ministr obrany nařídil vyvinout pozemní střely v nejkratší době

Zbrojení

Rusko zbrojí. Ministr obrany nařídil vyvinout pozemní střely v nejkratší doběNOVÉ
Rusko-ukrajinské manévry v Azovském moři Foto:

Ilustrační foto: Twitterový účet ministerstva obrany Ukrajiny

Svět

Echo24

Rusko musí během dvou let vyvinout pozemní verzi námořních střel s plochou dráhou letu Kalibr a novou pozemní verzi nadzvukové rakety, aby odpovědělo Spojeným státům na odstoupení od smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu z roku 1987. Nařídil to v úterý ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Kalibry již použily ruské lodě plovoucí ve Středozemním a Kaspickém moři k ostřelování cílů v Sýrii.

Spojené státy podle ministra už aktivně pracují na vytvoření pozemních raket s doletem přes 500 kilometrů, které překročí rámec omezený smlouvou INF. Rusko má podle prezidenta Vladimira Putina odpovědět zrcadlově.

Jak připomněl list Vedomosti, Šojgu o minulém víkendu ujistil prezidenta, že nové střely a rakety středního doletu vzniknou bez vyšších výdajů rozpočtu. „Neměli bychom a nenecháme se zatáhnout do nákladných závodů ve zbrojení,“ zdůraznil šéf státu.

Využití zbraní, které již jsou ve výzbroji námořnictva a letectva, k vytvoření jejich pozemních variant má podle ministra obrany výrazně urychlit jejich výrobu a omezit náklady. Záhodno je však zvětšit dolet jejich pozemních variant.

Ministr v úterý nařídil svému náměstkovi Alexeji Krivoručkovi zajistit finance na vývoj pozemních střel a raket v rámci přerozdělení prostředků v rámci stávajícího obranného rozpočtu.

Spojené státy minulý pátek oznámily odstoupení od smlouvy INF, kterou podle nich Moskva porušuje. Krokem Washingtonu začala půlroční výpovědní lhůta, během níž je možné ještě o osudu dohody jednat.

V sobotu ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že i Rusko od americko-sovětské smlouvy z roku 1987 odstupuje. Moskva podle Putina nehodlá rozmístit v Evropě ani ve světě žádné rakety, pokud tak neučiní Spojené státy. Nicméně nařídil ministrovi obrany, aby začal s vývojem zakázaných druhů raket, které smlouva INF nepovolovala.

Smlouva z roku 1987 zlikvidovala celou kategorii zbraní o doletu 500 až 5000 kilometrů. Sovětské rakety tehdy byly umístěny i v Československu.

USA tvrdí, že Rusko porušilo smlouvu rozmísťováním nové střely 9М729 (v kódu NATO SSC-8), jejíž dolet podle Američanů přesahuje 500 kilometrů. Rusové to popírali. Podle listu Vedomosti byla tato střela dlouhou dobu pokládána za pozemní verzi námořní střely Kalibr, jejíž dolet přesahuje 1500 kilometrů.

Čtěte také: „Nechte na pokoji venezuelský lid.“ Slavný hudebník Waters podpořil Madura