V Nepálu opět zabíjelo mohutné zemětřesení

Otřesy o síle 7,4 stupně

V Nepálu opět zabíjelo mohutné zemětřeseníAKTUALIZUJEME
Svět

Echo24

Nejméně 42 obětí si vyžádalo nové mohutné zemětřesení o síle 7,4 stupně, které dnes postihlo Nepál a sousední Indii. Otřesy půdy si také vynutily uzavření letiště v nepálské metropoli Káthmándú. Nepál se stále vzpamatovává z ničivého zemětřesení z 25. dubna, které podle nejnovější bilance zabilo 8046 lidí a 18.000 dalších zranilo. Český záchranářský tým, který pomáhá po dubnovém zemětřesení v Nepálu, je po nových otřesech půdy v pořádku a čeká další příliv zraněných, úřadům se ale zatím nepodařilo navázat kontakt se zhruba dvacítkou českých občanů.

Podle prvních zpráv způsobilo dnešní zemětřesení škody v nepálském městě Čautará východně od metropole Káthmándú. Humanitární pracovníci z místa sdělili, že v obci se zřítilo několik domů. Hlášeny jsou na dvě desítky mrtvých, řada dalších lidí byla údajně zraněna a hospitalizována. Jeden člověk zahynul také v indickém státě Bihár a další v indickém státě Uttarpradéš.

„Spadlé budovy v Čautaře… Z budov vynášena mrtvá těla,“ napsala na Twitteru Mezinárodní organizace pro migraci, která má po dubnové přírodní katastrofě ve městě svůj tým. Čautará se nachází v okrese Sindhupálčauk, kde bylo podle agentury Reuters při dubnovém zemětřesení registrováno nejvíce mrtvých. Dnes postihly tento region také tři velké sesuvy půdy, které zranily 12 lidí, oznámily místní úřady. 

Epicentrum mezi Káthmándú a Mount Everestem

Americký geologický ústav USGS původně stanovil sílu dnešního zemětřesení na 7,1 stupně, později ale tento údaj zvýšil na 7,4 stupně. Otřesy vycházely z hloubky 18,5 kilometru a jejich epicentrum bylo podle USGS blízko základního horolezeckého tábora u nejvyšší hory světa Mount Everestu.

Agentura AP uvedla, že epicentrum leželo v izolované oblasti přírodního parku mezi metropolí Káthmándú a Mount Everestem, nedaleko hranic Nepálu a Číny. Agentura AFP napsala, že epicentrum se nacházelo 83 kilometrů východně od Káthmándú. Dubnové otřesy měly sílu 7,8 stupně a vycházely z hloubky 15 kilometrů. 

Dnešní záchvěvy půdy, které udeřily ve 12:35 místního času (08:50 SELČ), způsobily v Káthmándú paniku a lidé zde vybíhali ze svých domovů do ulic, uvedla agentura Reuters. Prodavači urychleně zavřeli obchody, rozsah škod však zatím není známý. 

Otřesy byly prý citelné až v indickém hlavním městě Dillí, kde se na více než minutu rozhoupaly budovy; i zde se místní obyvatelé hrnuli v obavách ven.

Epicentrum dnešního zemětřesení se nacházelo západně od základního tábora u Mount Everestu, který byl evakuován poté, co zde lavina utržená při otřesech 25. dubna usmrtila 18 horolezců. Nepálské úřady oficiálně Everest pro výpravy neuzavřely, vzhledem k neprůchodnosti trasy na vrchol po lavinových sesuvech ale letošní sezona na této hoře podle horolezců skončila.

Česko pošle do Nepálu další letadlo

V Nepálu po předchozím zemětřesení pomáhá řada zahraničních týmů, mezi nimi i čeští lékaři, zdravotní sestry a hasiči. Mluvčí českých hasičů Nicole Zaoralová ČTK řekla, že dnešní otřes byl velmi silný, ale český tým je v pořádku a očekává další příliv zraněných.