Janeček se kroutil ve sněmovně. Nechce vyšetřovat Babišovy dluhopisy

Kauza korunových dluhopisů

Janeček se kroutil ve sněmovně. Nechce vyšetřovat Babišovy dluhopisyAKTUALIZOVÁNO
Martin Janeček. Foto:

FOTO: Hyde Park / ČT24

2
Domov

Echo24

Existují doložitelná podezření, že při emisích dluhopisů o nominální hodnotě jedné koruny v roce 2012 mohli někteří emitenti a jejich vlastníci zneužít daňové zákony. Odhlasoval to rozpočtový výbor sněmovny po středeční debatě nad problematikou zdaňování korunových dluhopisů. Ty se ocitly v centru pozornosti v souvislosti s transakcí ministra financí Andreje Babiše (ANO), který je v minulosti koupil od své společnosti Agrofert. Šéfa Generálního finančního ředitelství Martina Janečka a náměstkyni ministra financí Alenu Schillerovou si pozval na „kobereček“ právě rozpočtový výbor, aby vysvětlili, proč finanční správa případ neprověřuje.

Podle předsedy výboru Václava Votavy (ČSSD) jde o všechny případy, kdy si korunové dluhopisy firem koupili jejich vlastníci a v řadě případů si je nemohl koupit nikdo jiný. Poslanci požádali Generální finanční ředitelství, aby připravilo metodický pokyn k prověření, zda v souvislosti s emisemi dluhopisů nebyl v jednotlivých případech zneužit zákon, a aby prověřilo, zda v případě korunových dluhopisů nešlo svou podstatou například o vyplácení dividend společnosti vlastníkovi.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Na základě pokynu by mělo ředitelství prověřit všechny emise korunových dluhopisů v roce 2012. Babiš dluhopisy koupil od svojí tehdejší společnosti Agrofert, a to v objemu téměř 1,5 miliardy korun. Vzhledem k podmínkám v zákoně nepodléhal jejich úrokový výnos zdanění. Babiš také čelil podezření, že na jejich nákup neměl dost peněz, což ale odmítl. První, kdo na problém korunových dluhopisů v souvislosti s ministrem financí Babišem upozornil, byl deník Echo24.

Poslanci si pozvali generálního ředitele Generálního finančního ředitelství Martina Janečka a náměstkyni ministra financí Alenu Schillerovou. Janeček po rozsáhlém vysvětlování, v němž se odvolával i na judikáty Nejvyššího správního soudu, shrnul, že pokud měl někdo dostatek peněz, aby koupil korunové dluhopisy, nešlo o porušení zákona z hlediska zneužití práva. Odmítl také, že by vykonával nátlak na zaměstnance finanční správy, aby kauzu korunových dluhopisů nevyšetřovali.

Konflikt zájmů jako prase

„Co se týče výzvy, že jsme měli jako finanční správa kontrolovat okolnosti té emise, tak tady se musím nechat poučit. Není mi známo, podle čeho by měla finanční správa toto kontrolovat, protože emisi jako takovou má v gesci Česká národní banka,“ uvedl na jednání výboru Janeček, načež se rozpoutala vášnivá debata. Kdo jiný by to měl vědět, vyčítali mu ostatní politici.

Na Janečkova slova reagoval Miroslav Kalousek, předseda TOP 09, podle kterého finanční správa zkrátka kontrolu dělat nechce a nedělá. „Problém je holt v tom, že jedním z těch emitentů je dnešní ministr financí a tam je konflikt zájmu jako prase,“ dodal Kalousek. „Málem bych pana ředitele politoval, jak začal s tím, že vlastně neví, co má dělat, ať mu poradíme. To je tak na odchod z funkce, pane řediteli,“ řekl zase Zbyněk Stanjura.

Jednání doprovázely osobní výpady. Například když generální ředitel Janeček oslovil předsedu klubu ODS „pane Stanjuro“. Předseda výboru Votava ho ale poučil, aby oslovoval členy výboru „pane poslanče“. Janeček se omluvil, ale Stanjura ho obvinil, že to dělá schválně, a dodal, ať si nechá tu ironii. „Vím, že to děláte naschvál, ale mě to neznervózňuje. Vy nevidíte, jak se u toho tváříte,“ řekl mu Stanjura.

V reakci na schválené usnesení novinářům Janeček řekl, že finanční správa bude nyní analyzovat, jaké pravomoci jí dává zákon o finanční správě a daňový řád a jak se to prolíná s kontrolní činností rozpočtového výboru. „To, kde tento úkol z mého pohledu jde nad rámec, je, že nám říká, koho vlastně máme jít zkontrolovat, a definuje nějakou množinu. Ta množina může být poměrně velmi široká,“ řekl. Informování výboru o tom, koho finanční správa zkontrolovala, se podle něj může střetnout s povinností mlčenlivosti.

Bývalý ministr financí a předseda TOP 09 Miroslav Kalousek uvedl, že finanční správa je podle daňového řádu povinna zkoumat, zda šlo opravdu o vydání a nákup dluhopisů, nebo zda svojí podstatou šlo například o skryté vyplacení dividendy společníkovi.

„Andrej Babiš je ministrem financí, není možné, aby existovaly jakékoli pochybnosti o čistotě jeho podnikání včetně placení daní. Zatím to vypadá, že je kozel zahradníkem,“ řekl poslanec ČSSD Ladislav Šincl. Předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura uvedl, že kdyby Janeček hájil daňové poplatníky stejně jako ministra Babiše, byla by finanční správa oblíbená instituce.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Zabývejte se Babišovými dluhopisy, vyzvali poslanci finanční správu