Soud propustil z vazby anarchistu Ignačáka obviněného z terorismu

Soud propustil z vazby anarchistu Ignačáka obviněného z terorismuNOVÉ
Martin Ignačák Foto: Reprofoto: Česká televize
Domov

Výtka Ústavního soudu

Echo24

Anarchista Martin Ignačák obviněný z přípravy teroristického útoku na vlak je po roce a půl stravném ve vazbě opět na svobodě. Propustil ho Vrchní soud, který podle Ústavního chyboval, když Ignačáka ve vazbě nechával. Informaci přinesl Radiožurnál. 

„Je pravda, že byl propuštěn,“ potvrdil informaci Zpravodajského webu Českého rozhlasu mluvčí Vrchního soudu Jan Fořt. Muži hrozí v případě prokázání viny až výjimečný trest. 

Ignačák byl ve vazbě kvůli obavě vyšetřovatelů z útěku a skrývání před trestním stíháním. Před propuštěním předložil písemný slib, záruku sestry a návrh, že by pravidelně docházel k probačnímu úředníkovi. Opakovaně uvedl, že nemá v úmyslu prchnout do zahraničí.

Samotná hrozba vysokého trestu podle ÚS není důvodem pro dlouhodobou vazbu v situaci, kdy existuje řada protiargumentů: Ignačák dosud nebyl trestán, před uvězněním pracoval, sestra mu nyní nabízí zázemí a bratr zaměstnání. Neumí žádný cizí jazyk a policie nezjistila dostatečné finanční krytí pro život v cizině. Všechny tyto faktory svědčí proti útěkové vazbě, uvedla Šimáčková.

Ignačák byl společně s dalšími čtyřmi lidmi obžalován z přípravy útoku na vlak s vojenským materiálem. Zaútočit na něj měli molotovovými koktejly. Třem z pětice obviněných hrozí až výjimečný trest či 20 let vězení. 

Čtěte také: Vrchní soud s prodloužením vazby Ignačáka chyboval, rozhodl ÚS

Anarchista Ignačák zůstane ve vazbě, rozhodl soud

Související články