Tisíce mrtvých. Rusové se mstí a vymažou Rakku z mapy

Válka proti islamistům

Tisíce mrtvých. Rusové se mstí a vymažou Rakku z mapyNOVÉ
Ruský nálet na baštu islamistů Rakka Foto: FOTO: Repro YouTube/World News
1
Svět

bp Echo24

Ruská armáda nedávno zvýšila své bojové nasazení v Sýrii a nelítostně bombarduje Rakku, kterou teroristé z Islámského státu mají za hlavní město. Podle izraelských zpravodajců tím chce Rusko především ukázat, co se stane, když někdo ublíží ruským občanům. Proto chce město „vymazat z mapy“ a nechává za sebou ne stovky, ale tisíce mrtvých včetně civilistů, uvedly zpravodajské služby pro izraelský server DEBKAfile.

Rusové se při ostřelování syrských pozic Islámského státu zaměřili zejména na Rakku. Město, ve kterém žije zhruba dvě stě tisíc lidí a zároveň je baštou islamistů, systematicky likvidují. Jenom od pátku na něj vypálili desítky střel a na civilisty přitom nehledí. Podle izraelských zpravodajců nepřestanou, dokud nebude město srovnáno se zemí.

Až urputný postup proti džihádistům souvisí s tragédií ruského letadla na Sinaji, při které zemřelo všech 224 lidí na palubě. Pád civilního letadla způsobila bomba a k útoku se přihlásil právě Islámský stát. Masivním ostřelováním Rakky se Rusko mstí za násilí spáchané na jeho občanech. Chce tím demonstrovat sílu nejen Islámskému státu, ale celému muslimskému světu, tvrdí zpravodajci.

Izraelské služby také vyvracejí ruské odhady ohledně počtu mrtvých a označily je jako značně podhodnocené. Ruská armáda tvrdí, že zabila na šest stovek džihádistů, ale ve skutečnosti přišly údajně o život tisíce lidí a zraněných je nepočítaně.

Ruské nálety se zaměřily také na strategická místa, ze kterých Islámskému státu plynou nemalé příjmy. Ruský ministr obrany Sergej Šojgu oznámil, že bylo tento týden zničeno patnáct ropných rafinerií a na pět set cisteren. Připravili tím islamisty údajně až o 1,5 milionu dolarů za den, napsal izraelský server.

Čtěte také: Průvodce: Podívejte se do hlavního města hrdlořezů

Airbus zničila bomba v plechovce limonády, ukázal IS