Živnostníci, co si myslíte o on-line kontrole?

Průzkum mezi živnostníky

Živnostníci, co si myslíte o on-line kontrole?VELKÝ PRŮZKUM 1
Domov
Petr Holub
Sdílet:

Zatím neproběhla veřejná diskuse o povinnosti podnikatelů účtovat na pokladnách on line připojených na finanční úřady. Přesto ministerstvo financí poslalo k připomínkovému řízení už hotový zákon. Deník ECHO24.cz se snaží přispět k tomu, aby o elektronických pokladnách, známých i pod zkratkou EET, nějaká debata byť se zpožděním proběhla.

Proto ve spolupráci s deníkem Hlídací Pes a webovou službou Komuplatim.cz postupně rozesíláme čtyřem stům tisícům podnikatelů „EET dotazník“, kde se mohou k plánu ministra financí Andreje Babiše až do 9. dubna vyjádřit. Dotazník je k dispozici i na našich stránkách a pokud nechtějí majitelé firem či živnostníci čekat, až budou osloveni emailem, mohou otázky zodpovědět okamžitě. Průzkum ovšem připouští od každého podnikatele jen jednu odpověď.

Vyplnit dotazník a sledovat průběžné výsledky je možno ZDE.

Zveřejňujeme průběžné výsledky, které ukazují, že zatím odpovědělo několik set podnikatelů a živnostníků. Jde ovšem pouze o orientační data, která budou po skončení dotazovací akce očištěna od odpovědí, které došly od prokazatelně vymyšlených či neexistujících podnikatelských subjektů.

Zatím se ukazuje, že dvě třetiny podnikatelů povinné elektronické pokladny odmítají, dvě třetiny také nevidí v jejich zavedení žádný prospěch. Pětina podnikatelů by uvítala státní podporu při nepovinném zavedení pokladen, desetina doporučuje povinné pokladny pro každého. Průzkum ukazuje i to, že čtvrtina podnikatelů nemá žádné, případně jen nespolehlivé připojení na internet.

Co zjistil minulý průzkum

Prozatím jednoznačná data se příliš neliší od průzkumu, při kterém loni v listopadu oslovila agentura Ipsos spolu Asociací malých a středních podniků osm set podnikatelů. Listopadové výsledky však byly při své publikaci interpretovány ve prospěch povinných elektronických pokladen. Titulek „Téměř 40% podnikatelů souhlasí se zavedením povinné elektronické evidence tržeb“ uvádí zjištění, že 12 procent podnikatelů „souhlasí se zavedením elektronické evidence tržeb pro všechny“ a dalších 25 procent „souhlasí se zavedením elektronické evidence tržeb jen pro některé podnikatele a živnostníky“. Další dvě pětiny s elektronickými pokladnami nesouhlasí a pětina o nich nikdy neslyšela.

Postoj podnikatelů uvádí na pravou míru odpověď na další otázku, která byla při publikaci odsunuta stranou. S dotazem, že pokladny mají být povinné pro firmy v oblasti, kde dotazovaný podniká, „určitě“ souhlasilo jen osm procent živnostníků či podnikatelů, „spíše“ souhlasilo dvanáct procent. Proti byly více než dvě třetiny.

 

Návrhu zákona se obsáhle věnuje aktuální vydání Týdeníku Echo:

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

domov