Turecko vetuje spolupráci NATO s Rakouskem

Ankara oplácí Vídni

Turecko vetuje spolupráci NATO s RakouskemNOVÉ
Turecko vetuje spolupráci NATO s Rakouskem Foto:

Vlajka NATO, ilustrační foto Shutterstock

1
Svět

Echo24

Turecko vetuje spolupráci NATO s Rakouskem a blokuje tak zároveň spolupráci Severoatlantické aliance s 41 zeměmi, napsal zpravodajský server BBC. Turecko poskytuje po Spojených státech alianci nejvíce vojenské síly, kdežto Rakousko členem NATO není. Podle BBC jde o o odplatu za to, že se Vídeň snaží zamezit vstupu Ankary do Evropské unie.

Rakousko sice členem Severoatlantické aliance není, ale úzce s ní spolupracuje, například nasadilo 400 vojáků do Kosova. Vídeň turecké veto odsoudila jako „nezodpovědné“.

Dobře informovaný zdroj BBC řekl, že zvýšené napětí mezi Tureckem a Rakouskem v podstatě zamezilo minulý rok jakékoli spolupráci mezi NATO a Vídní. Veto ovlivnilo také veškerá partnerství aliance, včetně těch s několika bývalými sovětskými státy.

„To, jak Turci v rámci aliance jednají, silně odsuzuji. Vůči Rakousku je to chování nezodpovědné a jen se tím posiluje mé přesvědčení o tom, že Turecko do EU rozhodně nepatří,“ uvedl v prohlášení zaslaném BBC rakouský ministr obrany Hans Peter Doskozil. „Turecko v tomto ohledu ohrožuje evropské bezpečnostní zájmy. Blokování Rakouska se dlouhodobě odráží na mírové misi na západním Balkáně,“ uvedl dále Doskozil.

Vzhledem k tomu, že turecké veto blokuje zároveň už několik měsíců spolupráci se čtyřicítkou zemí, rozhodly se členské státy reformovat fungování partnerství bloku. „Spolupráce aliance s partnerskými zeměmi se bude plánovat individuálně, a nikoli kolektivně. Tím se znatelně snížilo riziko zablokování partnerského programu,“ uvedl zdroj BBC.

NATO o 28 členech se má sejít na summitu tento čtvrtek ve svém bruselském ústředí. Očekává se, že hlavními tématy diskuzí bude boj proti terorismus a sdílení finanční zátěže. Požadavek přispívat do společné pokladny aliance dvěma procenty HDP splnilo pouze pět členských zemí (USA, Británie, Estonsko, Řecko a Polsko).Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan Rakousku připisuje vinu za chladné vztahy Bruselu a Ankary.

Čtěte také: Černá Hora míří do NATO. Rusko reaguje zákazem dovozu vína