Británie se přidá k zákazu spalovacích motorů, chce ho prosadit do roku 2040

Británie se přidá k zákazu spalovacích motorů, chce ho prosadit do roku 2040NOVÉ
Svět

Británie zakazuje spalovací motory

jok

Britská vláda chce od roku 2040 zakázat prodej aut s benzinovým či naftovým motorem. V té době už by měly být všechny vozy na britských silnicích plně elektrizovány. Informuje o tom dnes britský tisk. Opatření se bude týkat i hybridních aut vybavených jak elektrickým, tak benzinovým či naftovým motorem.

Úřady budou moci už od roku 2020 vymáhat poplatky od řidičů aut s naftovým motorem na těch silnicích, kde je nejvíce znečištěné ovzduší, jestliže se kvalita ovzduší nezlepší. Další opatření zahrnují modernizaci autobusů a vozidel hromadné dopravy a změnu silniční sítě, jako je výstavba kruhových objezdů, rychlostních nadjezdů a podobně, uvedla agentura Reuters.

Vláda zdůrazňuje, že je nutný rázný krok, protože znečištěné ovzduší si vybírá daň na zdraví lidí. Odhaduje také, že země přichází na produktivitě o 2,7 miliardy liber (78,6 miliardy Kč) ročně.

zákaz prodeje spalovacích motorů od roku 2040 oznámila již na začátku července Francie. Německo a Indie chtějí podobný zákon zavést do roku 2030 a Nizozemsko s Norskem do roků 2025.

Čína dokonce od příštího roku zavádí kvóty, podle kterých se elektromobily a hybridní automobily musí podílet na celkovém prodeji automobilek minimálně osmi procenty. V roce 2019 mají tyto kvóty vzrůst na deset a o rok později na 12 procent. Tyto kvóty pobouřili světové automobilky, které tvrdí, že je nelze naplnit. Největší světoví výrobci automobilů proto v půlce července poslali Číně dopis, ve kterém na Čínu apelují, aby kvóty odložila a zmírnila.

Čtěte také:Ministr pro brexit v Praze: Chceme odstranit nejistotu, kterou cizinci v Británii mají

Související články