Zkoušky v Indii. Rodiče šplhají po zdech a radí dětem

Zkoušky v Indii. Rodiče šplhají po zdech a radí dětem
Svět

Echo24

Rodiče pro své děti v Indii udělají cokoliv. Třeba i vyšplhají po školní zdi, aby mohli svým dětem napovídat při skládání Státních zkoušek, které se v Indii každý rok konají. Bizarní záběry z indické provincie Bihár na kterých desítky rodičů stojí na okenních rámech až dvacet metrů nad zemí a dětem napovídají nebo posílají taháky natočila místní televize a posléze je viděl celý svět.

,,Co s tím? Měli bychom je snad zastřelit?“ Ptal se v reakci na reportáž v televizi bihárský ministr školství Prashant Kumar Shahi a dodal, že v průměru každému dítěti pomáhá při zkouškách podvádět čtyři až pět lidí. ,,Je nemožné zabránit podvádění, když sami rodiče k tomu děti povzbuzují.“

Podle bihárského zákona, který podvádění zakazuje školy vyloučily 600 studentů. Někteří rodiče se za své nepřípustné chování dostali i do vězení. Běžnou praxí v Indii je však spíše podvádění přehlížet. Policisté se za úplatek jednoduše koukají jinam nebo i bez něj bezmocně přihlížejí.

Čtěte také: Dvě česká letadla se střetla při přehlídce v Indii

Stejně jako policisté, kteří sledovali extrémní chování rodičů v Biháru, které udivilo i ostatní Indy, se k podvádění staví i učitelé, kteří mají děti při testech hlídat. Když děti při psaní vyhledávají odpovědi na mobilu, konzultují přes WhatsApp nebo opisují z papírových taháků, vyučující zkrátka dělá, že to nevidí. Případy podvádění jsou nejčastější právě v chudých  východních proivinciích jako je Bihár, Saharsa, Chhapra, Vaishali a Hajipur.

Fotografie a televizní reportáž se staly hitem na sociálních sítí, hlavně na Twitteru, kde si uživatelé z rodičů-horolezců dělají vtipy a nazývají je Spidermany.

Zkoušek, které potrvají do 24. března a se letos zúčastní kolem 1,4 milionu studentů desátých tříd po celé Indii.