Česko je 6. nejbezpečnější země světa, ukázal průzkum

HOLUBIČÍ POVAHA?

Česko je 6. nejbezpečnější země světa, ukázal průzkumNOVÉ
'Bezpečnostní' mapa světa podle průzkumu organizace Institute for Economics and Peace. Foto: Reprofoto: www.visionofhumanity.org
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Česká republika zlomila svůj historický rekord. Letos se totiž umístila na šestém místě v žebříčku nejbezpečnějších zemí světa. Češi se tak umístili o několik příček výše než sousední Poláci, Slováci a Němci. Žebříček nejbezpečnějších zemí nazvaný Světový index míru (Global Peace Index) každoročně sestavuje tým expertů z organizace Institute for Economics and Peace.

Mezinárodní tým expertů při hodnocení jednotlivých zemí zohledňuje celkem 23 faktorů, které určují, do jaké míry je ta která země mírumilovná. Experti tak zkoumají například podíl armádních výdajů na státním rozpočtu, počty násilných trestných činů a vražd nebo počet uvězněných lidí. Kombinací jednotlivých údajů pak určí celkové „skóre“ mírumilovnosti jednotlivých států.

Česká republika se v tomto seznamu umístila přesně na šestém místě, čímž si oproti loňskému roku polepšila o šest příček. Češi tak předběhli prakticky všechny své sousedy, kteří se umístili na 16. místě (Německo), 22. místě (Polsko) a 24. místě (Slovensko). Lépe než Češi dopadli pouze Rakušané, kteří se stejně jako loni umístili na „bronzovém“ třetím místě.

Absolutní jedničkou co se týče bezpečnosti pak zůstal i letos Island, který se na prvním místě umisťuje pravidelně už od roku 2008. Na druhém místě skončilo Dánsko, které rovněž patří mezi země, jež se na čele žebříčku umisťují dlouhodobě. V první desítce se kromě zmíněných zemí umístil ještě Nový Zéland (4. místo), Portugalsko (5. místo), Švýcarsko (7. místo), Kanada (8. místo), Japonsko (9. místo) a Slovinsko (10. místo).

Asi příliš nepřekvapí, že v první dvacítce nejbezpečnějších zemí jasně dominují státy, jež bývají obvykle řazeny k Západu. Výjimku v tomto směru představuje pouze Bhútán (13. místo) a Singapur (20. místo).

Rusové a Ukrajinci skončili mezi Afričany

Naopak na opačném konci žebříčku – tedy mezi nejméně bezpečnými státy světa – skončily stejně jako loni zejména africké a blízkovýchodní země. Úplně nejhůř je na tom Sýrie, která se umístila na posledním 163. místě. Hned po ní následují Jižní Súdán, Irák, Afghánistán, Somálsko, Jemen a Středoafrická republika.

Další stát v pořadí možná někoho překvapí, ale podle seznamu organizace Institute for Economics and Peace jím je Ukrajina, která skončila na 156. místě. Ukrajinci tak dopadli o pět míst v žebříčku hůř než Rusové, kteří skončili na 151. místě. Ukrajina a Rusko jsou zároveň jediné evropské země, které se umístily mezi dvaceti nejméně bezpečnými státy.

Celou interaktivní mapu se všemi státy světa si můžete prohlédnout ZDE.

Žebříček mírumilovnosti, který se oficiálně jmenuje Světový index míru každoročně sestavuje think tank Institut pro ekonomii a mír na základě poznatků mezinárodního týmu expertů. Seznam byl poprvé zveřejněn v roce 2007. Tehdy obsahoval jen 121 zemí, v současné době je to 163 jednotlivých států. Studie mírumilovnosti vznikla na popud australského podnikatele Steva Killelea a podporují ji osobnosti jako bývalý generální tajemník OSN Kofi Annan, dalajláma nebo bývalý americký prezident Jimmy Carter.

Čtěte také: Putin mluvil na armádní přehlídce o novém bezpečnostním systému

Klaus v Německu: Evropa začíná být nebezpečným bojištěm

Sdílet:

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články