Poznáte ho? Tento mladík vykradl pokladničku v kryptě parašutistů

Policie hledá zloděje

Poznáte ho? Tento mladík vykradl pokladničku v kryptě parašutistůUVNITŘ VIDEO
Záznam z bezpečnostních kamer, na kterém si mladík odnáší pokladničku do krypty Foto:

FOTO: Printscreen z Youtube (News Room)

3
Domov

nel

Policisté pátrají po muži, který vykradl pokladničku Národního památníku hrdinů heydrichiády. Neznámý muž ji vypáčil přímo v kryptě kostela v Resslově ulici, kde zemřeli čeští váleční hrdinové, účastníci operace Anthropoid. Mladík si odnesl téměř dvacet tisíc korun. Policie zveřejnila i videozáznamy z bezpečnostních kamer, na kterých je vidět, jak si ukradenou pokladničku mladík nese do krypty.

Pražské policii se zatím nepodařilo mladíka dopadnout. „V případě dopadení a odsouzení hrozí trest odnětí svobody až na dva roky,“ uvedla policie s výzvou, aby se kdokoliv s jakoukoliv informací o hledaném obrátil na linku 158. Zároveň policie zveřejnila videozáznamy bezpečnostních kamer, na kterých je vidět, jak mladík vypadá.

O případu čtete zde: Ostudný čin: mladík vykradl pokladničku přímo v kryptě parašutistů

Neznámý muž v muzeu využil chvíle, kdy šla pracovnice na toaletu, popadl pokladničku a odnesl ji do krypty, kde zemřeli českoslovenští parašutisté Adolf Opálka, Jozef Gabčík, Jan Kubiš, Josef Valčík, Josef Bublík, Jan Hrubý a Jaroslav Švarc. „Jsme Češi! Nikdy se nevzdáme, slyšíte? Nikdy!“ volali odsud v roce 1942 do poslední chvíle. Mladík zde vypáčil zámek a ukradl veškeré peníze. Podle policie se jednalo o částku téměř dvacet tisíc korun.

Pokladnička obsahovala peníze, které muzeu dobrovolně darují jeho návštěvníci. Muzeum peníze používá na chod, obnovu expozic nebo nákup nových publikací pro návštěvníky.

Zabití Heydricha byla jedna z nejvýznamnějších akcí československé exilové vlády a československého odboje. Útok byl proveden 27. 5. 1942 v pražských Kobylisích. Říšský protektor zraněním podlehl 4. 6.1942. Parašutisté nakonec padli v boji v chrámu svatého Cyrila a Metoděje 18. 6. 1942, kde se schovávali. Atentát je považován za jednu z hlavních příčin stáhnutí britského podpisu z Mnichovské dohody.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.