Odpadkový koš místo urny. Z voleb v Polsku se stala fraška

Polské komunální volby

Odpadkový koš místo urny. Z voleb v Polsku se stala fraškaNOVÉ 1
Svět

Uplynulý volební týden v Polsku připomínal tragikomedii. Již před samotným začátkem hlasování se sice objevovaly zprávy o možných komplikacích. To co ale skutečně následovalo, bylo jen těžko představitelné, zvlášť ve středoevropském prostoru 21. století.

Jak píše týdeník Do Rzeczy, první nesrovnalosti nastoupily již během voleb. Některé komise dostaly špatné volební lístky, na kterých chyběli kandidáti nebo celé strany, především z řad opozice. Objevilo se i kupčení s hlasy, dodatečné vhazovaní vyplněných lístků nebo nahrazování hlasovacích uren plastovými pytli, děravými krabicemi nebo odpadkovým košem.

Opravdový šok ovšem následoval po uzamčení volebních místností. Havárie informačního systému znemožnila tisk protokolů, což sčítání naprosto ochromilo. Některé komise se tak rozešly domů, aby v práci pokračovaly další den. Mezitím ovšem mohli s hlasovacími lístky manipulovat i úplně cizí lidé. Dále se v týdeníku dočteme o několika případech, kdy volební komise podepisovaly protokoly, o jejichž správnosti se členové nemohli přesvědčit nebo které se dokonce neshodovaly s výsledky. Týdeník Wprost zase přináší podrobnosti o softwaru použitém při volbách. Ten prý neměl žádné výrazné zabezpečení a nabourat se do něj nebylo pro trochu zkušenější počítačové uživatele nikterak složité. Nejdůležitější část programu navíc vytvořila teprve 23letá studentka.

Od uzavření volebních místností minulo několik dnů, oficiální výsledky stále nepřicházely a reakce nespokojených obyvatel na sebe nenechala dlouho čekat. Ve čtvrtek se v polských městech konalo několik demonstrací. Nejzásadnější se odehrála ve Varšavě před sídlem Státní volební komise. Demonstrující totiž sídlo obsadili, po příjezdu policie bylo několik osob zatčeno, mezi nimi i dlouholetý fotograf Polské tiskové agentury a redaktor stanice TV Republika. Šéfredaktor týdeníku Wprost v úvodníku z tohoto týdne v souvislosti s případem dokonce mluví o „zastrašování novinářů“ a upozorňuje, že se současný stav začíná přibližovat ruským a běloruským standardům.

Polská demokracie se ocitla v jedné z největších krizí své historie. Takto komentují současnou situaci nejen redaktoři týdeníku Wprost. Řešení ovšem nebude jednoduché, prezident i vládní Občanská platforma jakékoli zmínky o zfalšování voleb odmítá. Zatímco opozice, nutno podotknout, že nejen ta z Práva a spravedlnosti, se dožaduje zkrácení mandátů nebo dokonce opakování voleb.

Kontroverze pravděpodobně jen tak neskončí. Neustále se objevují nové a nové stížnosti a tuto neděli se uskuteční druhé kolo voleb. Navíc na 13. prosince, tedy výročí vyhlášení výjimečného stavu, vyzval Jaroslaw Kaczyński k účasti na demonstraci ve Varšavě nesoucí se ve znamení nesouhlasu s průběhem sčítání hlasů.