Evropská centrální banka odstartovala odchod Řecka z eurozóny

Bankovní rada Evropské centrální banky na mimořádném večerním zasedání odřízla řecké banky od peněz. Rozhodla, že od pondělí 11. února nebude akceptovat jako zástavu za půjčky pro řecké banky státní dluhopisy z Atén. Tím jim značně ztíží přístup k penězům. Dál jim je sice v rámci podpůrného programu ELA může půjčovat řecká centrální banka. Ta má ale velmi omezený manévrovací prostor. Řecké banky mohou dál využívat jako zástavu za půjčky od ECB další cenné papíry s výjimkou zmíněných vládních dluhopisů. Těch mají nyní podle odhadů agentury Bloomberg zhruba za 21 miliard eur.

Rozhodnutí bankéřů ve Frankfurtu fakticky znamená začátek odchodu Řecka z eurozóny. Dá se očekávat, že po této zprávě, která podle reakcí investorů a znalců evropské politiky znamená šok a spuštění atomového tlačítka, začne hned ráno po otevření finančních trhů stahování peněz z Řecka. To nemůžou banky ani s podporou řecké centrální banky dlouho vydržet. Ekonomové navíc očekávají, že po takové zásadní zprávě začnou zítra Řekové masivně vybírat peníze z bank.

Bankéři se zjevně rozhodli udělat tento silně politický krok, protože chtěli zabránit, aby nová marxistická řecká vláda vedená koalicí Syriza nemohla vydat krátkodobé pokladniční poukázky a půjčovat si tak další peníze. Podle britského deníku Daily Telegraph prohlásil guvernér německé spolkové banky a člen bankovní rady ECB Jens Weidmann. „Úlohou ECB není vykrývat nedostatek financí, který vznikne po útoku na banky.“

V bankovní radě Evropské centrální banky zasedají guvernéři zemí eurozóny. Pro odříznutí Řecka bylo potřeba většiny dvou třetin hlasů přítomných na krizovém zasedání. Z citovaného výroku německého guvernéra je zřejmé, že hlavně severním zemím eurozóny s Berlínem v čele došla trpělivost s lavírováním Řeků, kteří odmítají pokračovat v úsporném programu, na němž se předchozí vláda dohodla s Evropskou komisí, Evropskou centrální bankou a Mezinárodním měnovým fondem.

Marxistická vláda, která masivně zvítězila před necelými dvěma týdny ve volbách se slibem ukončení úspor, už v pátek vykázala z Atén inspektory dohlížející na plnění programu. Ten má vypršet 28. února. Řecký premiér Alexis Tsipras a jeho ministr financí rozjeli turné šarmu, kdy objíždějí Evropu a prosazují odpuštění dluhů. Už mají za sebou Paříž a Londýn. Dnes míří ministr financí Varoufakis za svým německým protějškem Wolfgangem Schäublem do Berlína.

Evropská centrální banka ale podle svého prohlášení zjevně ztratila důvěru, že je dohoda na nových podmínkách programu pro Řecko možná. Proto odřízla Atény s více než dvoutýdenním předstihem.

Krizová měnová rozhodnutí dělají centrální banky tradičně na nočních zasedáních, kdy se neobchoduje. Dávají tak obchodníkům alespoň pár hodin na strávení šokujících zpráv. Koncem loňského roku zvedla ruská národní banka na nočním zasedání dramaticky úroky a spustila tím prudký pád rublu. V roce 1997 v kulminující hospodářské krizi bankovní rada ČNB vedená guvernérem Josefem Tošovským uvolnila v noci kurs koruny.

Čtěte také: Evropská centrální banka v noci odřízla Řecko od peněz


/
analytička

Zabývá se politikou a ekonomikou. Těmto tématům se věnovala ve všech hlavních denících. Pracovala jako redaktorka a vedoucí ekonomické rubriky MF Dnes. Poté vedla ekonomickou rubriku týdeníku Respekt. Od roku 2003 do roku 2009 byla hlavní analytičkou Hospodářských novin. Stejnou pozici zastávala od roku 2009 do října 2013 v Lidových novinách. Pravidelně komentuje ekonomiku pro Český rozhlas a Českou televizi.

Názory Více

Online zprávy Více