Ukrajina povolala do zbraně zdravé muže do 25 let

Ukrajina povolala do zbraně zdravé muže do 25 let 1
Krátké zprávy
Sdílet:

Ukrajina obnovuje kvůli zhoršující se bezpečnostní situaci na východě země brannou povinnost pro muže ve věku 19 až 25 let. Dekretem o tom rozhodl úřadující prezident Oleksandr Turčynov, informuje BBC. 

V prohlášení prezidenta stojí, že povinná vojenská služba se obnovuje kvůli ohrožení celistvosti země s ohledem na zhoršující se situaci na východě a jihu země, na rostoucí sílu ozbrojených proruských separatistů a na zábor úřadů státní správy. 

Korespondent BBC Jonathan Marcus krok Kyjeva vedoucí k zavedení branné povinnosti označil za symbolický. ,,Ukrajinská armáda trpí dlouhodobým nedostatkem financí a v žádném případě nemůže konkurovat ruským jednotkám umístěným na hranicích.“

Odhady hovoří o tom, že Ukrajina má 130 tisíc profesionálních vojáků. Toto číslo by mohlo být navýšeno asi jedním milionem záložníků.

Prezident Turčynov ve středu přiznal, že vojenské síly, kterými Ukrajina disponuje, jsou vůči rozšiřujícím se nepokojům na východě země prakticky bezbranné. Dodal, že se jeho země nyní nachází ve stavu plné bojové pohotovosti.

Více čtěte zde: Turčynov: Situace se vymkla, válka s Ruskem je na spadnutí

Kyjev zrušil povinnou vojenskou službu na konci roku 2013. Zákon by podepsán tehdejším prezidentem Viktorem Janukovyčem. Janukovyč tento krok doplnil prohlášením, že v plánu je vojenská reforma, jejímž cílem bude vytvořit profesionální armádu.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit