CIA platila Polsku miliony dolarů za úkryt vězňů

CIA platila Polsku miliony dolarů za úkryt vězňůNOVÉ
Ilustrační foto Foto: wikipedia.org
Svět

Mučilo se i v Polsku

Echo24

Americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) zaplatila Polsku značnou sumu peněz, neboť v roce 2003 hrozila Varšava, že přestane přijímat další vězně do tajné americké věznice na polském území. Podle agentury Reuters to vyplývá ze zprávy o výslechových metodách CIA zveřejněné v úterý Senátem, jejíž závěry tehdejší polský premiér označil za pomluvu. Současná šéfka vlády Ewa Kopaczová již před zveřejněním zprávy řekla, že její závěry nebudou mít vliv na vztahy obou zemí. 

V dokumentu jsou sice názvy zemí začerněny, z kontextu je však podle Reuters i polských médií zřejmé, že je její významná část věnována věznici na polském území. Polští představitelé prý svolili po teroristických útocích z 11. září 2001 umístit zařízení CIA z důvodu udržení dobrých vztahů s Washingtonem, kvůli obavám z nelegálních praktik však v roce 2003 odmítli přijímat další vězně. 

„Dohoda o umístění zadržovacího zařízení CIA v zemi vedla k mnoha trvalým neshodám mezi zemí a CIA," uvádí zpráva s tím, že neshody musela překonat intervence amerického velvyslance u polského vedení. Ambasador podle zprávy dojednal zaplacení "milionů dolarů" (číslovka označující počet milionů je rovněž začerněna), načež Varšava své rozhodnutí přehodnotila a přijala další vězně. 

Mučilo se i v Polsku

Polský zpravodajský web dziennik.pl napsal, že zpráva potvrzuje dřívější informace o 15 milionech dolarů, které vedení země obdrželo za to, že USA poskytlo pro vytvoření věznice armádní středisko polské zpravodajské služby u vsi Stare Kiejkuty. Její existenci uznal i dřívější verdikt Evropského soudu pro lidská práva. 

Polská ústava zcela zakazuje mučení či jakékoli nelidské zacházení. Podle zprávy byl přitom v Polsku mučena řada vězňů, například Palestinec abú Zubajdá podezřelý z organizování cest pro špičky Al-Káidy v Afghánistánu. 

Vedení CIA odmítlo zprávu komentovat, představitelé tehdejší polské vlády existenci věznice vytrvale popírají. „Pokud jde o teze zprávy, že polská zpravodajská služba jednala tak či onak za peníze, tak to je jednoduše pomluva," reagoval v rozhovoru s televizí TVN24 tehdejší premiér Leszek Miller. 

Americký prezident Barack Obama upozornil současnou šéfku vlády Kopaczovou na možné důsledky zprávy již den před jejím zveřejněním. Premiérka země, která dlouhodobě patří k hlavním americkým spojencům ve střední Evropě, Obamu ujistila, že zpráva nebude mít na vztahy obou zemí žádný dopad. 

Polští obhájci lidských práv však v dokumentu vidí další důkaz o tom, že na polském území docházelo k jejich vážnému porušování. „Ve velké míře zradili za peníze polskou ústavu a všechny hodnoty, které jsou s ní spjaty," řekl na adresu tehdejších polských představitelů viceprezident varšavské Helsinské nadace pro lidská práva Adam Bodnar. 

Čtěte také: Výslechy CIA na členech Al-Káidy byly příliš brutální

Biti, věšeni za zápěstí, dušeni vodou. Tak vyslýchala CIA