Praha chce vzít církvi kryptu parašutistů. Stojí za tím Eliška Kaplický
Nekorektně informovala, zní z výboru
Spor mezi magistrátem hlavního města a pravoslavnou církví o nájemní smlouvu chrámu sv. Cyrila a Metoděje s kryptou parašutistů graduje. Dle Elišky Kaplický Fuchsové (ANO) z výboru pro památky není možné původní smlouvu prodloužit a mělo by tak dojít k rozdělení chrámu na část kostela a památníku, který by nově spadal pod Vojenský historický ústav (VHÚ). Kaplický ale prý nekorektně postupovala při informování výboru o zájmu církve o objekt, řekl pro Český rozhlas jeho člen zastupitel Václav Novotný (TOP 09).
Chrám sv. Cyrila a Metoděje, kde se v květnu 1942 skrývali parašutisté po atentátu na říšského protektora Heydricha, by měl být nově z části pod správou VHÚ. Alespoň to tvrdí předsedkyně výboru pro kulturu, památkovou péči, výstavnictví, cestovní ruch a zahraniční vztahy ZHMP Eliška Kaplický Fuchsová, podle které smlouva mezi městem a pravoslavnou církví nelze prodloužit.
„Prodloužení původní smlouvy z roku 1996 už není s ohledem na změnu legislativy možné. Tím se otevřela otázka, že je možné rozdělit nájemní smlouvou kostel a kryptu zvlášť,“ argumentovala pro ČRo Kaplický i přes to, že pravoslavná církev měla kostel včetně krypty v pronájmu průběžně již od první republiky.
Právě samotný památník parašutistů, který by měl vojenský ústav přebírat, nechala pravoslavná církev československá postavit v roce 1995. „Byli jsme ostře proti s kolegou Kubištou na výboru pro kulturu a památkovou péči. Já ty úvahy považuji za zcela nesmyslné. Považuji to za úplně účelovou argumentaci, která nevím, kde nachází svůj začátek. Rozhodně paní předsedkyně Kaplický nekorektně informovala výbor, protože ho informovala o tom, že pravoslavná církev o ten objekt nemá zájem. To je holý nesmysl a pravoslavná církev myslím dala celkem jasně najevo, že o ten objekt zájem má,“ oponoval v Českém rozhlase zastupitel a člen výboru pro kulturu a památky Václav Novotný.
Dosud podle ČTK Praha přispívala církvi na provoz památníků ročně statisícovými částkami, letos to bylo 300 tisíc korun. Návštěvníci krypty platí vstupné 75 korun, respektive 35 děti a studenti. Kaplický by vstupné pod správou VHÚ zrušila a zachovala by pouze příspěvky na provoz.
K atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha došlo 27. května 1942. Parašutisté operace Anthropoid se dostali na území protektorátu již v prosinci 1941. Na Heydricha zaútočili Jozef Gabčík a Jan Kubiš, kteří se spolu s dalšími skrývali v kryptě chrámu svatých Cyrila a Metoděje více než tři týdny. V této době vypukla heydrichiáda, během které nacisté vyhlásili stanné právo, masově zatýkali, popravovali a nakonec rozhodli o vyvraždění vesnic Lidice a Ležáky.
Poté, co je zradil spojenec Karel Čurda, začali Němci kostel obléhat a po lítém boji výsadkáře včetně Gabčíka, Kubiše, Adolfa Opálky, Josefa Valčíka, Josefa Bublíka, Jana Hrubého a Jaroslava Švarce zabili. Následně nacisté popravili biskupa Gorazda z pravoslavné církve, který odbojářům pomohl nalézt útočiště a v kryptě je skrýval. Jejich hrdinství připomíná od roku 2009 památník také v pražské Libni na místě útoku.