Ve Francii zatkli čtyři lidi podezřelé z plánování útoku v Paříži

Podezřelá je i 16letá dívka

Ve Francii zatkli čtyři lidi podezřelé z plánování útoku v PařížiAKTUALIZOVÁNO
Francouzská policie. Foto: Ilustrační foto: Shutterstock.com
1
Svět

Echo24

Francouzská policie dnes zatkla tři mladé muže a jednu dívku ve městě Montpellier a jeho okolí. Skupina je podezřelá z plánování sebevražedného útoku na turistický cíl v Paříži. S odvoláním na policejní a soudní zdroje o tom informoval server listu Le Figaro. Národnost zadržených média zatím neuvádějí, u některých však zmiňují údajný příklon k islamismu.

Ministr vnitra Bruno Le Roux sdělil, že se bezpečnostním složkám podařilo zmařit bezprostředně hrozící atentát. Přesný cíl zamýšleného útoku ale vyšetřovatelé dosud nezjistili, napsala agentura AFP.

Čtveřici zadržených tvoří muži ve věku 20, 26 a 33 let a 16letá dívka. Tři osoby z této skupiny již byly dříve tajným službám známy, uvedl server listu Le Parisien. V centru vyšetřování je pár konvertitů k islámu. Na dvojici upozornila dívka, která se ve videu přihlásila k teroristickému Islámskému státu.

Vyjádření mladé muslimky na sociálních sítích přivedla strážce zákona na stopu celé skupiny. Dívka dala najevo touhu odjet do Sýrie bojovat po boku džihádistů nebo zaútočit ve Francii, napsal server týdeníku L‘Express.

Čtveřice byla zatčena poté, co nakoupila aceton použitelný pro výrobu výbušnin. Nebezpečné materiály nalezli policisté během domovní prohlídky u 20letého přítele mladé islamistky. Ten je podle Le Figaro také znám svou radikalizací.

Minulý týden v Paříži u muzea Louvre napadl mačetou 29letý Egypťan vojenskou hlídku. Křičel přitom Alláhu akbar (arabsky Bůh je veliký).

Ve Francii platí do poloviny července výjimečný stav. Jeho prodloužení schválili loni v prosinci poslanci a senátoři. Vláda tento krok zdůvodnila přetrvávající hrozbou teroristických atentátů v zemi a potřebou zajistit bezpečnost v době konání prezidentských a parlamentních voleb. Ty se budou konat letos na jaře.

Čtěte také: Bývalý džihádista v Praze: Islamisté zneužili arabské jaro

Podezřelým komplicem rakouského islamisty je i 12letý chlapec