Fiala: Jsme alternativou cesty do Sobotkova socialistického pekla

Staronový předseda

Fiala: Jsme alternativou cesty do Sobotkova socialistického peklaROZHOVOR
Domov

Filip Nachtmann

Další dva roky bude v čele ODS stát profesor Petr Fiala. Na víkendovém kongresu v Ostravě se vymezil proti současné vládě a její údajné vizi rozpínavého státu, kterou nazval socialistickým peklem. Jak řekl v rozhovoru pro deník ECHO24.cz, strana se po dvou letech vyrovnávání se s problémy minulosti může konečně zaměřit na voliče.

Bez protikandidáta jste s drtivou podporou obhájil post předsedy, máte lehce pozměněný tým místopředsedů a před sebou dva roky, v nichž nás čekají krajské, senátní, sněmovní a prezidentské volby. Co by podle vás měla ODS dělat lépe, aby si zajistila nárůst podpory voličů?

To je jednoduché. My jsme se v těch minulých dvou letech museli ještě hodně věnovat svým problémům a stabilizovat se. K tomu jsme ale potřebovali provést řadu vnitřních změn. Od stanov, přes program, sídlo a samozřejmě finance. A já věřím, že to vše máme za sebou a teď už se konečně můžeme soustředit na to, co je nejdůležitější – a to je oslovování voličů.

A to by mělo stačit? Oslovování voličů?

Můžeme a musíme na to soustředit všechny síly. Kongres jasně ukazuje, že je ODS vnitřně sjednocená. Že víme, co chceme. A že máme nejen program, ale i srozumitelná sdělení pro společnost. Jako je třeba ochrana individuální svobody proti bujícímu státu, obrana národních zájmů a bezpečnosti. To všechno se určitě odrazí i ve volebních výsledcích.

Delegáti se rozhodli nepodpořit jednoho ze zakladatelů ODS Jana Zahradila a ve funkci vašeho prvního místopředsedy ho nahradili Alexandrou Udženijou. Vytýkali mu například malý kontakt se stranou. Jaké výhrady jste k němu měl vy osobně?

Vždy říkám, že jsme demokratická strana. A je to pravda. Právě v tom je naše obrovská síla proti stranám, kde si předseda ukáže, kdo má kde být, a kde třeba majitel určí, kdo bude ve vedení. U nás každý musí přesvědčit delegáty o své práci a o své nabídce do budoucna. Pokud jde o Jana Zahradila, on je člověk, který má významné postavení v mezinárodních strukturách. A z pozice šéfa našeho klubu v Evropském parlamentu se bude nadále podílet na práci předsednictva.

Všechno to rozšiřování a rozpínání státu, kdy se nám nařizuje, jak vychovávat děti, kde smíme kouřit, co máme pomalu jíst, kolik mají stát nápoje a spoustu dalších hloupostí. To je to, co stát dělat nemá.

Nemáte mu za uplynulé kroky co vytknout? Neudělal podle vás chyby, které vedly k jeho víkendové porážce?

Ne, já to takhle říkat nebudu. Volba je tajná, delegáti takto rozhodli a svou nabídkou je přesvědčila Alexandra Udženija.

Co od Udženiji jako od své první zástupkyně očekáváte?

Tady se nabízí, že bych řekl ženský pohled a emoce. Ale ona je zkušená pražská politička a politička, která si získala podporu pražského regionu, což svědčí o jejích schopnostech přesvědčovat a získávat pro svoji politiku. To věřím, že bude dělat i z hlediska politiky celé ODS. Myslím si, že ten dynamický prvek i ta zkušenost z pražského prostředí je něco, co vedení ODS může obohatit.

Proč bude těžké dát si s přáteli pivo? Poví krátký příběh "ze života".

Zveřejnil(a) Petr Fiala dne 16. leden 2016

Jaká vidíte v příštích letech hlavní rizika pro Českou republiku. A na čem se tedy ODS bude chtít profilovat?

Těch hrozeb je plno a je to samozřejmě především cesta Sobotkovy vlády do socialistického pekla. Všechno to rozšiřování a rozpínání státu, kdy se nám nařizuje, jak vychovávat děti, kde smíme kouřit, co máme pomalu jíst, kolik mají stát nápoje a spoustu dalších hloupostí. To je to, co stát dělat nemá. A naopak chránit naši bezpečnost a vytvářet prostor svobody, to stát dělat má. To je jen jedno z témat. Ale nás lidé nebudou volit kvůli tomu, že se proti něčemu vymezujeme. Budou nás volit kvůli tomu, co nabízíme. A ODS přichází s jasným a srozumitelným programem. To si myslím, že je nabídka, která nám vrátí voliče.