Český trh práce potřebuje zaměstnance z Ukrajiny

Český trh práce potřebuje zaměstnance z Ukrajiny
Český trh práce potřebuje zaměstnance z Ukrajiny Foto:

Ilustrační foto, Shutterstock

Politická aréna

Helena Langšádlová

Česká republika je ve výjimečně dobré ekonomické kondici, nezaměstnanost máme dokonce nejnižší z celé Evropy, platy rostou. Všichni by měli být spokojení, ale nejsou, naši podnikatelé jsou často zoufalí ze situace na našem trhu práce. Nezaměstnaných máme cca 380 tisíc a naproti tomu je 150 tisíc volných pracovních míst. Obsadit pracovní místo je však často nemožné.

Vyslechla jsem mnohé příběhy podnikatelů, kteří adresně oslovili nezaměstnané ve svém regionu, většina z nich se ani neozvala a do práce nenastoupil téměř nikdo. Vláda opatření, která tlačila na dlouhodobě nezaměstnané, aby vstoupili na trh práce, zrušila. Výsledkem je, že podnikatelé musí odmítat zakázky a v našich nemocnicích chybí zdravotníci.

Za této situace je legitimní posílit příchod pracovníků z Ukrajiny. Vláda se zaměstnavatelskými svazy jedná již mnoho měsíců, a výsledek? Dodnes stát ani nebyl schopen nastavit systém, ze kterého by bylo jasné kolik pracovníků, v jakých profesích a v jakých regionech nám opravdu chybí.

Kapacita zastupitelských úřadů na Ukrajině byla navýšena na příchod až 10 tisíc lidí ročně. Toto je však nedostatečné. Vláda před tímto problémem strká hlavu do písku.