1 OPOZICE

Klaus junior už mluví za ODS. Na Chládka vytáhl Severní Koreu

Václav Klaus mladší má za sebou premiéru v roli experta ODS pro školství. Syn exprezidenta využil příležitosti, kterou mu dal ministr školství Marcel Chládek (ČSSD). Jeho plán jednotných zkoušek na střední školy odsoudil příměrem k severokorejským praktikám a pracovním umístěnkám.

Příští rok budou zkoušky na střední školy jednotné a žáci je budou dělat na počítači. Tuto vizi dnes prezentoval ministr Chládek u příležitosti startu letošního testování. Ministerstvo podle něj na plánu pracuje a teď zjišťuje, kolik by stál.

„Důvodem je roztříštěná kvalita žáků přicházejících ze základních škol,“ uvedl Chládek pro ČTK. Připomněl, že kvůli demografickému propadu chodí na střední školy čím dál méně dětí. A školy pak kvůli naplnění tříd často berou i žáky se špatným prospěchem.

Chystané sjednocení zkoušek – po kterém v minulosti volaly i školské odbory – je podle ministra prý reakcí i na tlak krajů, tedy zřizovatelů škol. Osm krajů už letos kvůli udržení úrovně na gymnáziích nebo maturitních oborech k jednotným zkouškám přistoupilo. Nyní je připravují soukromé firmy, příští rok by na jejich místo měl nastoupit stát. Využil by přitom zřejmě počítačový systém, který byl původně vytvořený pro plošné testování žáků 5. a 9. tříd. „Nyní zjišťujeme vybavenost středních škol,“ dodal ministr.

„Co bude dál? Jednotné oblečení žactva? Jednotný test na vysoké školy? Zákaz volby základní školy rodiči? Pracovní umístěnky? Opět jediná přihláška na střední školu?“ zhrozil se.

Klaus mladší, který sám donedávna stál v čele elitního soukromého gymnázia PORG, pohotově vyrazil s kritikou. „Ministr Chládek se patrně zhlédl v severokorejském školském systému. Jednotnost a uniformita,“ zmínil. „Co bude dál? Jednotné oblečení žactva? Jednotný test na vysoké školy? Zákaz volby základní školy rodiči? Pracovní umístěnky? Opět jediná přihláška na střední školu?“ zhrozil se.

„Toto je řešení dobré pouze pro firmy, které budou jednotné testy dodávat a pro školy tak líné, že nejsou schopny vyprodukovat vlastní přijímací zkoušky a přijímací řízení je jim lhostejné,“ uzavřel Klaus mladší.

Ministr Chládek není první, na kterém nejstarší syn bývalého prezidenta ukázal, jakým způsobem umí kritizovat. Loni v horké fázi prezidentské kampaně – v době mezi 1. a 2. kolem volby – se velmi nevybíravě opřel do šéfa TOP 09 Karla Schwarzenberga. Dobíral si ho kvůli špatné artikulaci při zpěvu hymny se slovy „ktéé tomof muj, ktééé tomof muj“. A vyvolat tak bouři i mezi svými studenty.