OSA chce ještě víc: Poplatky i za mobilní telefony

OSA chce ještě víc: Poplatky i za mobilní telefonyNOVÉ
Domov

Peníze za každý gigabyte

Echo24

Ochranný svaz autorský (OSA) by rád zavedl poplatky za užívání mobilních telefonů. Za každý gigabyte paměti by měli vlastníci telefonu odvést organizaci 1,50 koruny, maximálně ovšem 90 korun. V rozhovoru pro Hospodářské noviny to uvedl šéf OSA Roman Strejček.

„Vím, že to bude velice kontroverzní výrok, ale myslím si, že by se měly zavést poplatky i za mobily, tak jako se platí za flash disky. OSA by měla dostávat 1,50 koruny za každý gigabyte paměti mobilu. Nejvýše však 90 korun,“ představil připravované opatření Strejček.

Na chystaném kroku se svaz musí ještě dohodnout se dovozci mobilních telefonů do České republiky. Ti by pak měli vybrané peníze sami odvést kolektivním správcům. Celý návrh se ovšem může ještě zaseknout na nové vyhlášce ministerstva kultury.

Nápad plateb za paměť v mobilních telefonech navazuje na nedávno oznámený plán OSA zvednout od příštího roku poplatky za autorská práva k hudbě. Za hudbu reprodukovanou ve veřejných prostorech budou muset města nad 80 000 obyvatel odvádět o padesát procent víc peněz.

Proti vyšším poplatkům za přehrávanou hudbou už se rozhodli ozvat někteří starostově měst a obcí. Na 22. září dokonce chystají uspořádat přímo před sídlem OSA demonstraci. Sdružení místních samospráv ČR navíc na svaz podalo stížnost na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. OSA však i nadále považuje sazby autorských odměn pro rok 2017 za přiměřené.

Čtěte také: OSA si řekne o půlku víc na poplatcích za hudbu. Starostové protestují