Komise dál tlačí na Česko, aby přijalo migranty

UPRCHLICKÁ KRIZE

Komise dál tlačí na Česko, aby přijalo migrantyNOVÉ
Ilustrační foto Foto: FOTO: Shutterstock
1
Svět

Echo24

Do Itálie za prvních deset měsíců letošního roku dorazilo přes 155 000 žadatelů o azyl, tedy více než za celý loňský rok. Eurokomisař pro migraci a vnitřní záležitosti Dimitris Avramopulos v této souvislosti vyzval země Visegrádské čtyřky (Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko), aby se zapojily do schváleného programu přerozdělování migrantů. Zároveň ostatní unijní země vybídl, aby v tomto programu pokračovaly. Eurokomisař to napsal v dopise členským státům unie, o kterém v pondělí informovala italská tisková agentura ANSA.

Avramopulos na členy EU opakovaně naléhá, aby více podpořili loni realizaci schváleného přerozdělení 160 000 osob, které o azyl požádaly v Itálii a v Řecku. Země ze střední a východní Evropy ale plán „přerozdělování podle kvót“ od počátku odmítaly. Dvouletý program je nyní za polovinou a země EU celkově převzaly ani ne 6000 osob.

Pomoc střední Evropy by podle eurokomisaře umožnila předejít „logistickým problémům v Itálii a v Řecku“. Právě zde většina uprchlíků pocházejících nejčastěji z Afriky a Blízkého východu vstupuje na půdu Evropské unie.

Italský premiér Matteo Renzi již ke konci října prohlásil, že další rok jako ten letošní, by byl pro zemi neúnosný. Také pohrozil EU, že Itálie přestane platit do unijního rozpočtu, pokud jí unijní státy s uprchlíky nepomůžou.

Ještě dál šel před týdnem řecký ministr pro migraci Janis Muzalas, když visegrádskou čtyřku v řecké televizi obvinil ze sabotování evropského plánu přerozdělování uprchlíků. „Rozhněváni říkáme, že Evropa by měla konečně respektovat své závazky,“ řekl Muzalas. Jarní dohoda EU s Tureckem migrační vlnu v této oblasti výrazně omezila, v Řecku jsou však stále desetitisíce lidí, kteří dorazili do té doby.

Eurokomisař Avramopulos dál vidí řešení v celounijním programu, do kterého by se zapojily i Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko. Ve svém dopise napsal, že pokud jde o přesídlování žadatelů o azyl, je unie „stále daleko“ od naplnění svých cílů.

Čtěte také: Německý ministr vnitra chce vracet migranty z moře do Afriky

Ve Středozemním moři ztroskotaly dvě lodě. OSN hlásí na 240 mrtvých