České stíhačky budou na Islandu déle, kvůli Rusku

České stíhačky budou na Islandu déle, kvůli Rusku
Domov

Filip Nachtmann

Výbor pro obranu ve čtvrtek jednomyslně doporučil sněmovně, aby schválila prodloužení mise českých stíhaček na Islandu. Místo původních pěti týdnů by letouny měly islandský vzdušný prostor brázdit o měsíc déle. Do podzimní operace se také zapojí více vojáků.

O prodloužení české účasti požádala Severoatlantická aliance. Ta k operaci přistoupila v souvislosti s ruskou intervencí na Krymu. Česká republika má Island chránit od října do prosince tohoto roku.

„Poblíž islandského vzdušného prostoru narůstají aktivity vzdušných sil Ruska, takže to je ten důvod, proč jsme byli požádáni. Konkrétně jde o čtyři nadzvukové letouny Jas-39 Gripen a dojde i ke zvýšení počtu vojáků z původních padesáti na sedmdesát pět, bez rotace,“ řekla deníku ECHO24.cz členka výboru Jana Černochová z ODS.

„Prodloužení jsme sněmovně doporučili jednomyslně,“ dodal šéf výboru David Kádner (za Úsvit). Je tak vysoce pravděpodobné, že změnu schválí i plénum sněmovny.

Náklady na misi mají podle informací ČTK vyšplhat na 33,2 milionu korun, což je oproti původním předpokladům o 11 milionů více.

Již dříve se česká armáda podílela na zajišťování bezpečnosti vzdušného prostoru Litvy, Lotyšska a Estonska. Zahraniční mise stály v loňském roce armádu téměř 1,3 miliardy korun. Rozpočet na mise, které se uskuteční v příštím roce, chtějí poslanci řešit v září.