Útočník z Mnichova si zbraň sehnal na internetu. Možná z Česka
ÚTOČNÍKA VE ŠKOLE ŠIKANOVALI
Útočník, který v pátek v Mnichově zastřelil devět lidí a pak sám sebe, si své oběti nevybíral cíleně a záměrně se nezaměřoval na cizince. Na nedělní tiskové konferenci to řekl mnichovský prokurátor Thomas Steinkraus-Koch. Podle dosavadního vyšetřování útočník strávil plánováním útoku více než rok a zbraň, která zřejmě pocházela ze Slovenska nebo z Česka, si koupil nelegálně na internetu. Podle výpovědí spolužáků se útočník mstil za šikanu, jíž byl ve škole vystaven.
Bavorský vyšetřovatel Robert Heimberger dodal, že osmnáctiletý pachatel, označovaný jako David S., podle důkazů nalezených u něj doma navštívil místo v německém městě Winnenden, kde v roce 2009 při střelbě ve škole přišlo o život 15 lidí, a pořídil si tam fotografie. Intenzivně také hrál násilné videohry, například Counter Strike.
Vyšetřovatelé také potvrdili, že mladík se léčil s psychickými problémy. U něj doma se našly zdravotní záznamy, které ukazují, že trpěl stavy úzkosti a depresemi a že byl v ústavní a v ambulantní léčbě. Našly se také léky. V roce 2015 strávil dva měsíce v léčebně kvůli sociální fobii a úzkosti při styku s jinými lidmi. V roce 2012 byl obětí školní šikany, vyšetřovatelé ale nevědí, zda to má souvislost s činem.
Zbraň asi pocházela ze Slovenska
Že je mezi oběťmi více mladých jiného původu než německého, to vyšetřovatelé spojují s tím, že restauraci McDonald‘s v nákupním centru, kde útočník střílel, navštěvují často děti migrantů. Pět mrtvých bylo nalezeno právě před restaurací rychlého občerstvení, dvě před obchodním centrem a jedna v obchodním centru. Jedna oběť byla nalezena před obchodem s elektronikou.
Podle posledních zpráv byli mezi oběťmi dvě osoby německo-turecké národnosti, dvě oběti jsou Němci a další osoby měly národnost maďarskou, řeckou a tureckou a jedna oběť byla Kosovský Albánec. Jedna čtrnáctiletá oběť je bez státní příslušnosti.
Zbraň si útočník zřejmě koupil anonymně na internetu, jak naznačuje historie v jeho počítači. Zbraň byla kdysi přeměněna na divadelní, později však byla znovu upravena, aby se stala funkční, dodal prokurátor Heimberger. Na zbrani byla certifikační značka ze Slovenska, což podle vyšetřovatelů naznačuje, že zbraň pochází buď přímo ze Slovenska, případně z České republiky.
Útočník se pokusil vylákat lidi do restaurace McDonald‘s pomocí falešného účtu na facebooku. Podle dosavadního vyšetřování ale mezi mrtvými nejsou lidé, kteří s ním byli v kontaktu na facebooku.
Spolužáci: Chtěl se pomstít za šikanu
Krátce poté, co k útoku došlo, se začaly objevovat výpovědi útočníkových spolužáků. Například na jednom internetovém chatu se objevila výpověď člověka, který tvrdí, že s útočníkem chodil do školy. „Znám toho zas*aného týpka, jeho jméno je Ali Sonboly, chodil jsem s ním do třídy. Ve škole jsme ho vždycky šikanovali a on nám vždycky říkal, že nás zabije,“ napsal spolužák podle britského listu The Independent.
Britský list The Daily Mail pro změnu získal výpověď 14leté dívky, která bydlela poblíž útočníka Sonbolyho. „Ve škole nebyl populární, měl jen dva nebo tři kamarády, se kterými trávil čas,“ popsala dívka útočníkův život. Zároveň uvedla, že Sonboly svým spolužákům vyhrožoval: „V jedné hádce řekl, že chce provést masakr. Řekl: Všechny vás zabiju!“
Slova 14leté sousedky potvrzují i další spolužáci, které oslovil britský list The Guardian. „Ostatní Aliho často šikanovali, byl opravdu nepopulární. Byl trochu obtloustlý a obvykle byl buď sám nebo s jedním či dvěma lidmi. Vypadalo to, že má stěží nějaké přátele,“ uvedli spolužáci.
Výpovědi spolužáků svým způsobem potvrdil i šéf mnichovských policistů Hubertus Andrä. Ten už v sobotu uvedl, že Sonboly měl slabost pro masové střelce a obdivoval masového vraha Anderse Breivika, který v roce 2011 – přesně pět let před útokem v Mnichově – zavraždil 77 lidí. Spolužáci ostatně německému Bildu řekli, že Sonboly používal Breivikovu fotografii jako profilový obrázek v aplikaci WhatsApp.
Šéf mnichovských policistů Andrä zároveň upozornil, že při domovní prohlídce našli knihu „Why Kids Kill: Inside the Minds of School Shooters“, jejíž název lze přeložit jako „Proč děti zabíjejí: Uvnitř myslí školních střelců“. Jak název napovídá, kniha se zabývá případy masové střelby na školách.
Němci uvažují o přísnějších kontrolách prodeje zbraní
Místopředseda německé vlády Sigmar Gabriel v neděli v reakci na páteční útok vyzval ke zpřísnění kontroly prodeje střelných zbraní v Německu. „Musíme nadále dělat vše, co můžeme, abychom omezili a přísně kontrolovali přístup ke smrtícím zbraním,“ řekl vicekancléř a šéf sociálních demokratů Gabriel novinářům z mediální skupiny Funke. Té patří několik německých novin.
Úřady podle Gabriela zjišťují, jak chlapec s německým a íránským občanstvím, který trpěl vážnými psychickými problémy, mohl získat zbraň. „Kontrola zbraní je důležitá otázka,“ zdůraznil vicekancléř.
Mladík spustil palbu nedaleko hojně navštěvovaného nákupního centa v pátek večer. Zabil devět a zranil dalších 27 lidí, než zbraň obrátil proti sobě, zatímco se k němu blížila policie.
Ministr vnitra Thomas de Maiziére, který patří ke křesťanským demokratům kancléřky Angely Merkelové, v jiném rozhovoru s listem Bild am Sonntag řekl, že po útoku hodlá přehodnotit zákony o držení zbraní, které již tak jsou dost přísné, což pokládá za správné. Za klíčové považuje zjistit, jak se střelec dostal k pistoli. „Následně velice pečlivě vyhodnotíme, zda a kde je nutné podniknout potřebné změny,“ řekl.
Podle americké Kongresové knihovny má Německo jedny z nejpřísnějších zákonů o střelných zbraních na světě. Osmnáctiletý útočník z Mnichova měl přesto pistoli Glock a více než 300 nábojů. Policie zatím neví, jak se k ní dostal. Zbrojní pas neměl a ze zbraně bylo odstraněno sériové číslo.
Předpisy ohledně držení střelných zbraní se v Německu zpřísnily už po střelbě ve školách v Erfurtu v roce 2002 se 17 a Winnendenu v roce 2009 s 16 mrtvými. Zájemce o zbraň mladší 25 let musí absolvovat psychologické vyšetření, než si může koupit zbraň. I přes přísnou kontrolu je ale Německo čtvrté na světě z hlediska vlastnictví zbraní, po USA, Švýcarsku a Finsku.
Jak upozornil server britského listu The Guardian, v Německu je registrováno v soukromých rukou více než 5,4 milionu střelných zbraní. V přepočtu na obyvatele je tam tudíž legálně více zbraní než v Mexiku, Rusku či Jihoafrické republice.