2 Útok v Jeruzalémě

Palestinci v Gaze oslavovali jeruzalémský útok. Rozdávali sladkosti

, NOVÉ

Témata: , ,

Nedělní teroristický čin v Jeruzalémě, při němž přišli o život čtyři izraelští vojáci, oslavují někteří Palestinci v Gaze rozdáváním sladkostí a zpěvem. Fádího Kanbára, který najel kamionem v plné rychlosti do hloučku vojáků, považují za mučedníka a bojovníka za práva Palestinců, informuje Jerusalem Post.

Očití svědkové tvrdí, že obyvatelé Gazy rozdávají kolemjdoucím baklavy a jiné sladkosti. Do ulic údajně vyšly tisíce aktivistů, kteří pokřikovaly protiizraelská hesla. Útočníka Fádího Kanbára, který kamionem usmrtil čtveřici izraelských vojáků a řadu dalších zranil, než byl zneškodněn, považují za mučedníka a „hrot intifády“.

Útok oslavovalo i radikální palestinské hnutí Hamas, které ovládá Pásmo Gazy. Jeho mluvčí Fauzí Barhúm hovořil podle agentury Reuters o požehnaném hrdinském činu namířeném proti izraelské okupaci a zločinům Izraelců proti Palestincům.

Řidič si vybral místo pro útok nedaleko promenády Armon Hanaciv na jihu města. Najel v plné rychlosti do hloučku vojáků, kteří právě vystupovali z autobusu. Podle šéfa policie Roniho Alšeicha pocházel pachatel z arabské čtvrti Džibál Mukábir ve východním Jeruzalémě a bydlel prakticky nedaleko místa činu. Doposud nebyl v hledáčku policie.

Alšeich řekl novinářům, že nemůže vyloučit, že se útočník nechal inspirovat podobným incidentem v prosinci na vánočním trhu v Berlíně, kde jiný pachatel zabil kamionem 12 lidí. „Je samozřejmě možné, že byl ovlivněn sledováním televize, ale je obtížné se dostat do hlavy každého jednotlivce a stanovit, co ho ponouklo. Není ale pochyb o tom, že tyto věci mají vliv,“ řekl Alšeich.

Atmosféru v Izraeli v posledních týdnech poznamenal i rozsudek, v němž byl vojenským soudem uznán vinným ze zabití voják Elor Azaria, který loni zastřelil na zemi ležícího Palestince. Turistický průvodce, který na útočníka za volantem v obraně střílel, se domnívá, že řada vojáků v místě útoku reagovalo pomalu právě kvůli zmíněnému verdiktu.

Čtěte také: VIDEO: V Jeruzalémě vjel kamion do lidí. Čtyři mrtví

,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.