Maďarský šéf diplomacie: EU v migrační dohodě obelhala Turecko

Uprchlická krize

Maďarský šéf diplomacie: EU v migrační dohodě obelhala TureckoNOVÉ 1
Svět

Echo24

Evropská unie obelhala Turecko, když jako součást loňské migrační dohody přislíbila zrušení víz pro turecké občany. V Budapešti to řekl maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó, podle něhož bruselští byrokraté ohrožují bezpečnost starého kontinentu.

„Evropská komise řekla Turecku lež, že problém uprchlíků a bezvízové cestování budou řešeny současně,“ prohlásil Szijjártó na tiskové konferenci. „Chyba není na turecké straně. Brusel je zcela vinen,“ dodal podle turecké agentury Anadolu. Ministr vyzval EU, aby dodržela své slovo. „Byrokraté v Bruselu by neměli dohodu poškozovat a ohrožovat (tak) bezpečí Evropy,“ doplnil.

Turecko pozastavilo klíčovou část dohody, neboť ústy ministra zahraničí Mevlüta Çavuşoglua oznámilo, že nebude přijímat zpět žádné uprchlíky z Řecka. Turecký ministr pro evropské záležitosti Ömer Çelik ve středu uvedl, že je naprosto jasné, že unijní státy nehodlají liberalizovat vízový režim s Tureckem.

Dohoda z loňského března napomohla výrazně snížit počet uprchlíků přicházejících do Evropy. Turecko na ni přistoupilo výměnou za obnovu přístupových rozhovorů s EU, závazek EU přebírat syrské běžence, vidinu bezvízového styku a rozsáhlou finanční pomoc.

Maďarsko se nachází na takzvané balkánské trase, kudy v roce 2015 proudily do střední Evropy statisíce uprchlíků. Budapešť reagovala výstavbou plotů na hranicích a dalšími tvrdými protiimigračními opatřeními, za která si vysloužila kritiku od ochránců lidských práv i Evropské unie.