VIDEO: Policisté zastřelili černocha, jel s přítelkyní a dítětem v autě

VIDEO: Policisté zastřelili černocha, jel s přítelkyní a dítětem v autěUVNITŘ VIDEO
Postřelený muž zemřel na sedadle řidiče Foto: Repro: Facebook/Lavish Reynolds
Svět

Stovky lidí protestují

oj Echo24

Šokující video ze zásahu policie ukazuje muže tmavé pleti umírajícího po postřelení policistou. Dvaatřicetiletého muže policista smrtelně zasáhl při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights ve státě Minnesota, když jel se svou přítelkyní a její dcerou přímo v autě, kde nakonec vykrvávcel. Už v úterý zastřelila policie jiného černocha při zatýkání na jihu USA. Do ulic vyšly stovky lidí protestovat.

Ve Spojených státech zabili policisté během několika dní za nejasných okolností již druhého černocha. Dění po osudných výstřelech přítelkyně zastřeleného Philanda Castileho, která seděla spolu s ním ve voze, přenášela z mobilního telefonu živě na sociální síť Facebook. Záznam ukazuje krví zbroceného muže na místě řidiče a policistu, který stojí se zbraní v ruce za okénkem.

Policie vůz páru zastavila kvůli rozbitému zadnímu světlu. Podle spolujezdkyně začal jeden z policistů na jejího přítele „bez zjevného důvodu“ pálit. Řidič prý policistovi před střelbou sdělil, že má ve voze legálně drženou zbraň. Následně údajně sáhl po svém řidičském oprávnění, načež policista několikrát vystřelil patrně ze strachu, že Castile sahal po zbrani.

„Jen si sahal pro svoji občanku. Pana Bože, neříkejte mi, že mi právě umřel,“ říká během mrazivého záznamu vyděšená mužova přítelkyně, která zachytila závěr této otřesné scény na telefon. Video končí poté, co je policisty vyzvána, aby vyšla ven. Žena se stačí ještě přesvědčit, zda je její malá dcera v pořádku, než je spoutána a spolu s ní naložena do jednoho z aut. Podle autorky videa jejího přítele střelil policista čínského původu čtyřikrát nebo pětkrát.

Masové protesty

Už v úterý policie v Louisianě na jihu USA zastřelila 37letého černocha Altona Sterlinga, kterého se snažila zadržet. Sterling se živil mimo jiné podomním prodejem cédéček. Policie reagovala na hlášení anonymního oznamovatele, že muž v červeném tričku a prodávající cédéčka mu vyhrožoval zbraní.

Podle některých svědectví muž ozbrojený nebyl, podle jiných zbraň možná měl, ale v době zásahu policistů ji měl uloženou v kapse. Celý zákrok natočil svědek na video.

Louisianský incident podobně jako mnoho podobných v minulosti vyvolal pochybnosti o přiměřenosti policejního zásahu i protesty v ulicích metropole státu na jihu USA Baton Rouge. Do ulic Baton Rouge, hlavního města státu Louisiana, vyšlo poté večer asi 200 lidí demonstrovat proti policejnímu násilí.

Čtěte také: Policie v USA opět zabila černocha za nejasných okolností

Související články