3 SVĚTOVÉ DĚDICTVÍ UNESCO

Okupovaný Hebron památkou UNESCO. Přepisujete dějiny, zuří Izrael

, FOTO UVNITŘ

Témata: , ,

Hebronské staré město bude zařazeno na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO jako ohrožená palestinská památka. Pro rezoluci navrženou arabskými státy v pátek v Krakově hlasovalo 12 zemí, tři byly proti a šest se zdrželo. Na seznam se tak dostává i Hrobka proroků, uctívaná jako Hrobka patriarchů také Židy. Izrael část palestinského Hebronu okupuje a pod okupovanou zónu spadá i hrobka.

Izrael považuje rozhodnutí UNESCO za přepisování historie, protože označením místa jako palestinského se podle něj Židům upírá jejich role v této části pátečního Západního břehu Jordánu. Palestinská samospráva páteční hlasování výboru UNESCO považuje za vítězství své diplomacie.

Jak uvedl izraelský tisk, Izrael a Spojené státy se snažily odhlasování návrhu zabránit, avšak nepodařilo se jim získat dostatek stoupenců mezi hlasujícími státy.

Navržený text obsahuje dvě klauzule – podle jedné budou staré město a hrobka označeny jako palestinská historická místa, podle druhé jsou to ohrožená místa, což znamená, že o nich bude komise UNESCO každoročně znovu jednat.

Hlasování provázela hádka izraelského zástupce při UNESCO Carmela Shama-Hacohena, který protestoval proti tomu, že se nehlasovalo tajně, což podle něj zabránilo některým zemím hlasovat ve prospěch Izraele.

Mluvčí izraelského ministerstva zahraničí Emmanuel Nahšon hovořil o „morální špíně“ a prohlásil, že se UNESCO „pokouší přepsat dějiny regionu“. Izraelský velvyslanec při OSN Danny Danon řekl, že jde „o arogantní a politováníhodný pokus zhoršit vztahy Izraele k Hebronu, jímž se UNESCO připravilo o zbytek důvěryhodnosti“. „Oddělovat Izrael od místa, kde jsou pohřbeni jeho patriarchové, je ošklivý projev diskriminace a útok proti židovskému národu,“ sdělil Danon.

Palestinské ministerstvo zahraničí v prohlášení označilo páteční rozhodnutí za „úspěch v diplomatické bitvě, již Palestinci vedou proti izraelskému a americkému tlaku na všech frontách“.

Podle judaismu jsou v Hebronu pohřbeni biblický Abrahám, Izák a Jákob a jejich ženy. Místo je posvátné i pro muslimy a v minulosti bylo dějištěm krvavých střetů. V roce 1994 u hrobky židovský fanatik Baruch Goldstein postřílel 29 modlících se Palestinců.

Blížící se rozhodování v UNESCO se snažila ovlivnit také americká velvyslankyně při OSN Nikki Haleyová. V dopise zaslaném generálnímu tajemníkovi OSN a ředitelce UNESCO žádala, aby zabránili zařazení Hebronu na seznam ohrožených míst kulturního dědictví.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Nových sedm divů světa. Jsou lepší než ty staré?

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.